Esnaf ve E-Ticaret

Cesur Gürsel

Esnaf ve E-Ticaret

İnternet dünyası ikiye bölünmüş dersek yanılmayız… Bir tarafta sosyal medya, eğlence ve oyun sektörü, diğer taraftaysa firmalar ve e-ticaret. Bu elbette çok güzel. İnsanlar oturdukları yerden alışverişlerini yapabiliyorlar. Ancak bu yazımda e-ticaretin günümüzdeki sorunlarına, dolandırıcılık olaylarına ve internet fiyatlarındaki uçurumlara değinmek istiyorum.

Örneğin bana bir tane tablet bilgisayar lazım diyelim. Markası X Modeli 100 olsun. Arama motorlarına X-100 yazıp arattığımız zaman binlerce sonuç bizi karşılıyor. Aynı ürüne ait yüzlerce farklı fiyat ve fiyatlar arasındaki uçurumlar. X-100 tablet bir tarafta 200 lirayken bir başka yerde 400 liraya kadar satılabiliyor… Elbette satılabilir. Serbest piyasadır. Ancak esnaf ve orta ölçekli firmalar bu durumdan şikayetçiler. Çünkü;

Böyle bir durumda tüketici doğal olarak en ucuz olana yöneliyor. İşte sorunlar da tam olarak burada başlıyor. Dönüp bakıyoruz ve müşterinin 200 liraya aldığı tableti o ürünü ülkemize getiren ithalatçı firma bile temin edemiyor. Peki o zaman bu tablet bu fiyata nasıl satılıyor?

Hep beraber olası sebeplerine bakalım…

- Ürünün ülkemize kaçak yollardan girmiş olma ihtimali var.
- Ürün dolar kuru düşükken çok fazla miktarda alınmış ve stoklanmış olabilir.
- Sitedeki fiyatlar güncel olmayabilir.
- Elde kalmış ürünler maliyetinin altına satılıp nakite çevriliyor olabilir.
- Akıl karıştırmak ve üst sıralarda çıkmak için düşük fiyat yazılmış olabilir. (Böyle durumlarda sipariş geçseniz bile firma sizi oyalayıp ya başka bir ürün gönderiyor ya da temin edilemediğini belirtiyor.)
- Reklam amaçlı zararına satılıyor olabilir.
- Teşhir ürünü, kusurlu ürün olabilir. Bunları bilemiyoruz.
- Eğer alışveriş yapılan site fazla bilinmeyen bir site ise kişisel bilgilerinizin ve kart bilgilerinizin çalınıp, kopyalanma riski de var.

Sebep her ne olursa olsun burada olan tüketiciye ve esnaflara olmaktadır. X-100 marka tabletimizden devam edelim. Müşterimiz bir esnafa gidiyor ve X-100 tabletin fiyatını soruyor. Esnafımız alış faturalarına bakıyor ve 220 tl’ye aldığını görerek müşterisine 250 lira fiyat veriyor. Bu fiyatı söyleyen esnaf her ay kira ödüyor. Vergisini ödüyor. Müşteri ise esnafa internette 200 lira olduğunu söylüyor. İnternetteki satıcının durumunu bilmiyoruz. Belki de evinden satış yapıyor… Böyle bir durumda esnaf olmak hakikaten zor.
Hem müşterinin gözünde pahalıcı konumuna düşüyorsun, hem potansiyel müşteriyi kaybediyorsun, hem de internette yazan fiyata versen zarar edeceksin… Nerden baksak esnaf için zor bir durum.

E-Ticareti elbette desteklemek gerekiyor. Ancak esnafları ve diğer orta ölçekli işletmeleri de düşünerek bu alanda daha sıkı denetim ve düzenleme şart! En azından her sektördeki ürünler için taban fiyatlar belirlenebilir. Böylelikle rekabet ortamı bozulmamış olur. Sonuçta esnaflarımızın da bir şeyler satarak ayakta kalmaları, ülke ekonomisi için üretimden sonraki en önemli konudur.

18.01.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey

Günah Keçisi

Portakal Çiçeği

Benzin'e Zam Gelmiş!

Seçimlerin Kaybedeni

Ne olacak Dolar'ın Hali?

Şeyin Trene Baktığı Gibi Bakıyorlar

Geldik Ama Yoktunuz!

Büyükşehir Millet İttifakının Mı Olacak?

Tıp Fakültesinde Tanzim Satış!

Hoşgör Mahallesinin Beka Sorunu!

Bir Bakkalın Sessiz Çığlığı!

2019 Sonuna kadar Türkiye'nin İşsizlik Sorunu Bitiyor

Gaziantep'de Trafik Sorunu Nasıl Çözülecek?

İran Soğanı

Tanzim Satış

Suriye Ekmeği

Altın Günü

Adnan Oktar davasından beraat ettim

Microsoft'dan Dobra Açıklama

Şakşuka

Teknolojide Çin İşkencesi