DİKTATÖRE BAK DİKTATÖRE (6)

Burhan Özbey

DİKTATÖRE BAK DİKTATÖRE (6)

Sevgili okurlar...

 

Diktatörlük (Tek adamlık) konusunda litaretürde önemli bir yer tutacağına inandığımız İran kökenli ABD vatandaşı akademisyen Fathalı Moghaddam'ın "DİKTATÖRLÜĞÜN PSİKOLOJİSİ" kitabından kimi bölümleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz.

 

Kitabı sizlerle paylaşmak için yeniden elimize alıp okuduğumuzda, sanki ilk kez okuyoruz gibi ilgimizi ve dikkatimizi çekiyor.

 

Zira kitapta yazılanlar, anlatılanlar; alarm çağrısında bulunuyormuşçasına son derece önemli ve ürkütücü...

 

Herkesin kitabı okumasını hatta başucu kitabı yapmasını öneririz.

 

***

 

Buyurun kimi bölümlerini birlikte okuyalım:

 

"Tüm toplumlar, diktatörlük olarak doğar ve başta orduyla din kurumları başta olmak üzere, uygun koşulların oluşması durumunda onları yeniden diktatörlüğe oturtabilecek başlıca yapı taşlarını bünyelerinde barındırır.

 

Demokrasi yandaşları açık toplumu korumak için bitmek bilmeyen bir mücadele verirler.

 

Eğer toplumu sürekli DEMOKRASİ YÖNÜNDE İTELEMEZSENİZ eninde sonunda DİKTATÖRLÜK (TEK ADAMLIK) batağına yuvarlandığına şahit olursunuz.

 

DİKTATÖRLÜK (TEK ADAMLIK), tarih boyunca insan toplumlarında baskın politik sistem olarak varlığını sürdürmektedir." (Syf: 280

 

 

"DİKTATÖRLÜKTE (TEK ADAMLIKTA) rejim değişikliği; (yani diktatörlüğün çöküşü) genellikle hükmeden güçlü elitin, düş kırıklığına uğramış üyelerinin yön değiştirmeleriyle (başkaldırmalarıyla) başlamaktadır.

 

Bu tepeden inme inisiyatif (başkaldırı) bir halk hareketine ilham verebilir.

 

DİKTATÖRLÜĞE (TEK ADAMLIĞA)  savaş açarken, iktidardaki eliti zayıflatmak, ideolojik açıdan aralarına NİFAK sokmak ve karşı elitleri desteklemek hedeflenmelidir." (Syf: 284)

 

"Diktatörlüklerde halkı kurallara uymaya ve boyun eğmeye, yüzlerine çevrilmiş namlular mecbur bırakır.

 

İdeolojik kenetlenmeyle katılaşmış elitin elinden, silah eksik olmaz." (Syf: 283)

 

DİKTATÖR (TEK ADAM) HERŞEYİ BİLİR

 

"DİKTATÖR (TEK ADAM)AÇIKÇA HİÇ FİKİR SAHİBİ OLMADIĞI ALANLAR HAKKINDA BİLE HER ŞEYİN EN DOĞRUSUNU KENDİSİNİN BİLDİĞİNİ VARSAYAR. (Syf:247)

 

Yüce Diktatörlerin (tek adamların) en önemli özelliği, liderliklerinin her şeye kadir oluşu, toplumu, ülkeyi her yönüyle kanatları (diktaları) altına almalarıdır.

 

Görünüşe göre hayatın akışında Yüce Diktatör' ün karar vermesi ya da vermemesi gereken neredeyse hiçbir alan yoktur.

 

Diktatörler açıkça görülüyor ki, vakitlerinin neredeyse tamamını, kontrolü olabildiğince elinde tutmak için harcıyorlar.

 

Diktatör Stalin'in bilimsel araştırma yapmaktan bihaber eğitimsiz bir kişi olduğu düşünülürse, onun müdahaleci yaklaşımı, farklı alanlarda ter döken Sovyet araştırmacıların gayretlerini baltalamakla eş değerdi."(Syf: 246)

 

"...Humeyni yaptığı uzun konuşmalarda çok farklı alanlarda nasıl davranılması gerektiğine dair tavsiyeler de veriyordu.

 

Mesela üniversiteler ve araştırma ile ilgili olarak Batı'da eğitim görmüş olan uzmanların 'kokuşmuş beyinlerine' ihtiyaçları olmadığını tekrar tekrar belirtiyordu.

 

Batı'da eğitim almış olan "çürümüş beyinlere" karşı Humeyni'nin bitmek bilmeyen söylevlerinin etkisiyle belli başlı üniversiteler dahil olmak üzere devlet kuruluşlarından yüz binlerce uzmanın atıldığı 1980'lerde İran'daydım.(kitabın yazarı) 

 

Batı'da ki eğitim kurumlarından yüksek derecelerde mezun olmuş olan İranlı uzmanların çoğu İran'ı terk etmeye ve ülkelerinden uzakta yeni yaşama başlamaya mecbur bırakılmışlardı; benim de (kitabın yazarı) kaderim buydu.

 

Humeyni tarafından Batı'da eğitim almış çürümüş beyinlere karşı açılan savaşın yol açtığı asıl hasar; ilerleyen on yıllar boyunca, İran'da gerek profesyonel iş yaşamının, gerekse eğitimin standardı düştükçe ve ülkenin kalkışmışlığında adeta can damarı olan petrol sektöründe dahi dramatik düşüler yaşandıkça ortaya çıktı.

 

Değerli okurlar...

Umuyoruz ve diliyoruz ki, "DİKTATÖRLÜĞÜN PSİKOLOJİSİ" kitabından aktardıklarımızı sabırla ve ibretle okuyorsunuz

 

(DEVAM EDECEK)

7.04.2017 (Burhan Özbey)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

HANGİ İŞİ DOĞRU YAPTINIZ ALLAH AŞKINA?

KUR'AN KÜRTÇE OLUYOR DA NEDEN TÜRKÇE OLMUYOR?

ATLET ADALET VE YUMRUK

DARBE OLACAĞINI ÖNCEDEN BİLENLER

ADALET NASIL GELECEK?

MİLLETİMİZ BU DENLİ Mİ ADALETE SUSAMIŞ?

BALONLAR BİR BİR PATLIYOR

TÜRKİYE AYAĞA KALKIYOR

CUMHURBAŞKANLARI VE KİTAPLAR