Biz Yutarız, Onlar Yutamaz

Fevzi Günenç

Biz Yutarız, Onlar Yutamaz

Bu yıl karpuz mevsimi erken açıldı. Neden, çünkü birkaç yıldan beri yemekte olduğumuz karpuzların atası kış kabağıdır. Kış kabağı ise adından da anlaşılacağı üzere kışın yetişir.

Bu namussuz kış kabaktan aşılıma karpuzlar da taşınabilir gibi değil canım. En ufağı 10 kilo. Bunları taşıyabilmek için idmanlı olmanız gerekir.

Bir sarımsak ülkesi olmamıza, en iyi sarımsağı üretmemize karşın, "Çin'den sarımsak ithal ediyoruz!" diye üzülüyorduk. Artık üzülmeyelim. Biz de Çin'e nazire yaptık, Japonya'ya bu kış kabak aşılamalı karpuzlarımızdan ihraç ettik.

Eğer uzak doğuya gezi olanağınız olsaydı da yolunuz Japonya'dan geçseydi, başta başkent Tokyo olmak üzere bir çok Japon kentlerindeki manavların kapısında:

"Türkiş Karpuz geldi" yazısını okuyarak göğüslerinizi kabartırdınız.

Gerçi hemen o yazının altında başka bir yazı da dikkatinizi çekerdi:

"Yarım Dilimlik Karpuzlarımız Satışa Sunulmuştur"

Biliyorsunuzdur, Japonya'da karpuz dilimle satılır. Ne var ki, bu kez sunulanlar, Türkişistan karpuzlarını ihracatı eden ülkedeki kadınların poposu gibi iri olduğundan, Japon milleti bu irilikteki kapuzların bir dilimini yemeyi göze alamıyorlar.

O nedenle açıkgözlüğü bizden öğrenen Japonyalı manav milleti de karpuzu dilim dilim satmak yerine bunları yarım dilimler halinde satma yöntemini bulmuşlar.

Her şey çok güzel...

Çok âlâ... Ama güzel olmayan, âlâ olmayan bir şey var. Türkiş karpuzları yedikten sonra ağızlarında kalan kekremsi, acımsı tadı sevmemiş Japon milleti.

Oysa biz kaç senedir bu tadın ayırımında olmanıza karşın gıkımızı bile çıkartmadan yutuyorduk dilimleri.  Bize yutturulan, başta adına demokrasi dediğimiz her şeyi yuttuğumuz gibi... Eee, herkes bizim gibi dayanıklı millet mi?

O güzelim karpuzlarımız şimdi gemi gemi geri iade ediliyormuş.

Yazıklar olsun size ey Japon milleti. 21'nci yüzyılın en müthiş buluşu olan, kabaktan yapma şu Türkiş karpuzun hakkından gelemediniz.

22.07.2016 (Fevzi Günenç)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR