Beni terleten 8 Mart günü

Atilla Karaduman

Beni terleten 8 Mart günü

Gaziantep, gerek sanatkarı, gerek yatırımcı ruhu, gerekse eğlenceye düşkünlüğü ile hep “ Doğunun Paris’i” diye tanımlanır.


Gaziantep’te gazino ve pavyon kültürü, başlı başına araştırılması gereken bir konudur. O zamanki pavyonlara erkekler “ sanat muzikisi” dinlemek için gider, kons yapan kadınlarla da görüşürlerdi.


Televizyonlarda program yapma dönemindeydim ve günlerden 8 Mart. Yani Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bir otelin geniş salonundan canlı yayında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ü anlatıp tartışacağız.

Konuklarımın tamamı kadın. İçlerinde; doktor, eczacı, temizlikçi, sekreter ve ismini yazıyorum turizmci Ayşe Nur Yılmazer’de var. Programa katılımcı kadınlar salona girdikleri anda bir “ başka” kadın dikkatlerini çekiyor. Süslü-püslü, alımlı, sarışın bir “ afet”


Programın açılışını Nazım Hikmet’in “ Kadınlarımız” şiiri ile yaptım. Günün özelliğini anlattım. Söz sırası konuk kadınlara gelmişti. Onlara sorular yöneltiyor, yanıtlarını alıyordum. Bu arada da canlı yayına telefonla katılıp görüşlerini açıklayanlar da oluyordu.


Ve sıra o sarışın “ afet”e gelmişti. Ası Sevim Hanım… Bir pavyonda konsomatris olarak çalışıyor. Sanat musikisi okuyordu. Birazcık bu nedenle “ tanışıklığımız” vardı. O da bir emekçi kadın sonuçta. Sevim Hanım’a soruyu şöyle yönelttim: Efendim; Erkekler pavyona niçin giderler. Sizlerde farklı buldukları nedir.?

Yanıt anında geldi: Atilla Bey… Siz her akşam pavyona niçin geliyorsanız, erkeklerde onun için geliyor”


Bir anda başımdan kaynar sular döküldüğünü hissettim. Elimle yönetmene işaret ederek “ reklam” girmesini istedim. Ama hak getire. Sevim hanım konuşuyor, ben kıp kırmızı geçiyorum.

Sonuçta Sevim Hanım, tüm yanıtları “ benim “ üzerimden veriyor. İşte tam bu anda telefonların ardı arkası kesilmiyor. Benim dilim “ lal “ oldu. Telefonlu katılımcılar Sevim Hanım’a “ veryansın” ediyor, Sevim Hanım’da anında yanıtlıyordu.

3 saatlik program sanki 30 saatmiş gibi geldi bana. Sonuç güzeldi güzel olmasına da adım “ Her akşam pavyona giden” olarak geçti kayıtlara.


Ama bir de olayın perde arkası var. Katılımcı kadınlar Sevim Hanım’la telefonla iletişim kurup randevu almış daha sonra da “ pek “ merak ettikleri pavyona gitmişler. Tabii erkek müşteriler de yeni “ mal” lar düşmüş gibi onlara bakmış.

 

8.03.2019 (Atilla Karaduman)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BAHÇENİZ BAHAR GÖRMESİN

Mahalle Yanarken Orospu Saçını Tararmış...

AKP Mantığı :Davutoğlu ve Babacan parti kurarsa kötü, İnce kurarsa iyi

KÖYLÜLERİ NİÇİN ÖLDÜRMELİYİZ ?

Öyle sarhoş olsam ki" dedim ve oldum

Sosyal Medya Yasası'nda hedef : Z KUŞAĞI

Hırsızı sever misiniz?

Kenan Evren'in takımı küme düştü, Erdoğan'ın takımı şampiyon oldu!

Sağlık Bakanlığına Sunulan " ÇOK GİZLİ " Gaziantep Raporu