ARİF DEVELİ EFSANESİ GAZİANTEP'İN SUBURCU  CADDESİNDE DOĞDU, İSTANBUL'DA YAŞIYOR (3)

Fevzi Günenç

ARİF DEVELİ EFSANESİ GAZİANTEP'İN SUBURCU CADDESİNDE DOĞDU, İSTANBUL'DA YAŞIYOR (3)

Develi'de çiğköftenin de tadı bir başkadır. Çiğköfte burada siyah bulgurla yapılıyor. Lahmacun ise soğansız. Arif kardeşim 'Lahmacun taze sarımsakla yapılır. Soğan koyarsak lahmacuna ihanet etmiş oluruz,' diyor.
Arif Develi, mutfağın imalat aşamasında işi bizzat kontrol ederken, görevi gecenin ilerleyen saatlerinde çok güvendiği oğullarına ve çok güvendiği çalışma arkadaşlarına teslim eder. 

Bir çiçeğin güzellikler içinde büyümesi için nasıl ihtimam gösterilmesi gerekirse, Arif Develi öyle yaklaşımda bulunur işyerlerine.

Bunun sonucudur ki onun lezzet mekânları dünyanın en iyi 100 restoranı arasında yer almayı başardı.

Observer Gazetesi 'Dünyada bu yazın en iyi 100 restoranı' başlığı altında bir liste yayınladı. Aralarında İngiliz Jamie Oliver'ın da bulunduğu saygın aşçılar tarafından belirlenen listedeki restoranlardan övgüyle bahseden gazete

"Sizin için hiç kimsenin bilmediği çok güzel yerler bulduk, buraları kaçırmak ister misiniz" diye soruyor gurmelere, damat tadı hassas olanlara.

Herhangi bir sıralama yapılmadan yayımlanan listede İspanya'dan Güney Afrika'ya, Fransa'dan Yunanistan'a farklı ülkelerin ünlü mekânları incelendi. Listeye Türkiye'den Develi restoran girdi. 

Observer'ın, 'en güzel manzaralı restoranlar' başlığı altında yer alan İstanbul Samatya Balık Pazarı'ndaki Develi için gazete, 'Mekânın terasından Marmara Denizi'nin muhteşem manzarası ile şehrin tarihi surları izlenebilir' diye yazdı dünyanın en çok okunan gazetesi. 

Gazete bu lezzet mekanları arasında bir sıralama yapmıyor. Hepsini eş düzeyde gösteriyor. Biz diyoruz ki, keşke gazete bir sıralama yapsaydı. İnanıyoruz ki, dünya sıralamasında da Gaziantepli Develi en ön sıralardaki yerini alacaktı.

"Samatya'daki Develi'de Arif ustanın yöresel yemeklerini biz de tattık. Kızarmış patlıcanlı, sarımsaklı, süzme yoğurtlu bir karışım olan abuganuş ile maş piyazı pek lezzetliydi.

Maş, Gaziantep yöresinde yetişen bir mercimek türü. Sonra ceviz, kırmızı biber, ekmek içi, sarmısak, kimyon, zeytinyağı ile hazırlanan muhammara... Çorba kaseleri içinde "nar sulu avrat salatası" pek güzeldi.

Develi'ye gidip de onun özgün yemeği ekşili ufak köfteyi tatmamak olur mu? Ekşili ufak köfte bir tür yuvarlamadır. Yuvarlama pirinç unu ile yapılıp yoğurtlu olarak sunulan ufak köfte.

Bir de bu yuvarlamanın amcakızı ile kuzeni var. "Analı kızlı" deniyor bunun da adına. Ana küçük çapta içli köfte, kızı ise bildiğimiz yuvarlama. Bunun yoğurtla yapılanının tadına doyum olmaz. Hani ne derler, yeme de yanında yat. İşte öyle bir şey bu da.

Ekşili ise bulgur ile yapılır, yoğurt yerine sumak ya da nar ekşisi kullanılır. Üzerine nane serpilerek, sıcak sıcak, çorba gibi servis edilir. Arada da küçücük et parçaları damağınızdaki tada tat katar. 

Ben bir daha Develi'ye gitsem, sadece ekşili ufak köfte yerim. Bana yeter. Madem 'Ekşili ufak köfte yeter diyorsun, ondan sonra başka bir şey yememişsindir herhalde' diye sorsanız benden "evet" yanıtı almayı beklemeyin.

19.06.2018 (Fevzi Günenç)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR