Altınoluk’un yüzakı: Damla Restaurant

Atilla Karaduman

Altınoluk’un yüzakı: Damla Restaurant

 

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO),  Gaziantep’i gastronomi dalında  “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dâhil etmişti.

Bir Gaziantepli olarak yemek tadımızın zirvede yer almasını elbette çok önemsiyorum.

Yaklaşık 1 yılı Çanakkale’ye bağlı Mıhlı-Küçükkuyu’da 3 yılı da Türkiye’nin turizm beldelerinden olan Altınoluk olmak üzere 4 yıldır değişik yemek kültürleri ile haşır-neşir oluyorum.

Buraya gelen misafirlerimizin de şikayetçi olduğu konu; Balık restaurantlarının azlığı var olanın da alkolsüz olmasıydı.

Yol boyunca ve Küçükkuyu’da var olan balık restaurantları özellikle de yaz aylarında ateş pahası. ( Benden normal alıyorlar)

Ama Altınoluk merkezde olmasına karşın son bir haftadır iki kez gittiğim, daha önce niçin gitmediğimi Kauntum Fiziği proplemini çözememiş bilim adamı edası ile es geçtiğim bir restaurantdan bahsetmek istiyorum sizlere.

Altınoluk İskelesi karşısında, bakınca insanın renk dünyası ile oynayan bir ahenge uyumlu müziğin hafif tınısıyla size “ al beni” diyor burası.Yani Damla Restaurant.

46 yıllık gazeteciyim. Büyük gazetelerde büro şefliği ve müdürlükler yaptım. Ama hiçbir zaman yemek yazarı olmadım. Böyle bir hedefim olmadı yani.

Geçen yıl; Türkiye’nin en önemli yemek kitabı yazarlarından olan ve yazılarını www.gaziantephaberler.com sitemizden severek takip ettiğiniz saygıdeğer Gazeteci-Yazar Ayfer  Tuzcu Ünsal hanımefendi, eşi ,çok sevdiği kocası Prof.Dr. Mazhar Ünsal ve oğlu ile birlikte Altınoluk’a bana ziyarete gelmişlerdi.

5 yıl Birleşmiş Milletler teşkilatında çalışan ve yazıları  Sofra, Yemek ve Kültür, Food & Wine dergilerinde yayımlanan Ayfer Hanımefendi, eğer yine ziyaretime gelirse bu kez kendisini Damla Restauranta davet edeceğim.

Ayfer Hanım’la Erhan Şeker’in de yayına gitmiş hayli fazla yemekler tatmıştım...

Ama Damla Restaurant’ta yediğim “ Asma yaprağında deniz feneri balığı sarması “ ile “ Susamlı Levrek Sarma”sı  önereceğim.

Şimdi biraz da mekandan bahszedelim; Ön şef olarak sizi Mehmet Bey karşılıyor. Masanıza kurulduğunuzda herşey hemencecik çözülüyor. Ve yanınıza güler yüzü ve sempatik davranışları ile Hamit Bey geliyor. Hamit İzmirli .Damlanın sahibi.Hamit Bey’in asıl işi drop zeytin ve zeytinyağı üretimi. 40 yılı aşkındır burada.

Gazetecilikte haberin mutfağı ne anlama geliyorsa, restaurantlarda da öyle. Yani işi,n perde arkası da var. Hamit Bey, bu sezon Yunanistandan bir usta getirdiklerini aktarıyor bana.

Kısacası Damla Restaurant Altınoluk’un “Yüzakı” dersem abartmış olmam.

Gelelim fiyatlara; Diyelim ki aynı şeyleri, Bodrum’da , Çeşme’de Alaçatı’da yediniz. İnanınız ki beşte biri bile değil.

Hadi bu kadar yazdık ve övdük bir de telefonunu yazalım da içim rahat etsin. TLF: 0 266 396 25 41

6.07.2017 (Atilla Karaduman)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Kılıçdaroğlu ne yapmaya çalışıyor ey millet

Fetih Ne Demek. Ya 1003 Kurban

İşte Tam da Böyleyiz...

İyi de." Geçmiş Bayramın Mübarek olsun" ne olacak?

ANTEPLİ ÖKKEŞ'İ TANIR MISINIZ ?

Lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyunuz

Gaziantep Koronavirüsün Başkenti Olacak !..

Zimem, Sefiller ,Victor Hugo ve ödenen tüp borçları

Bizim sitedekileri temizlersem suç olur mu?