Altın Günü

Cesur Gürsel

Altın Günü

Özellikle ev hanımları haftalık ya da aylık periyotlarla bir araya gelip adına altın günü dedikleri toplantılar yaparlar. Buradaki amaç eskiden bir araya gelmek, yeme içme ve belli bir miktar altın ya da parayla ihtiyaçları görmekti. Ama günümüzde işin iyice ticarileştiğini görüyorum… Nasıl mı?

Sürekli birbirine temizlik ürünleri satmaya çalışandan, parfüm deodorant satışlarına kadar bu toplantılarda yapılmaktadır. Üstelik bu durum bu alandaki büyük firmaların satışlarını düşürerek, ülke ekonomisine de zarar vermektedir. El altından satılan bu ürünler komşulara, akrabalara satılırken faturasız satılmaktadır. Ayrıca bu kadınlar ürün sattıkça dereceleri de yükseliyormuş. Daha ucuza ürün alıp kar marjları da artıyormuş. Bu da zamanla daha fazla ürün satma hırsına dönüşüyor ve artık komşular, akrabalar birer müşteri gibi görülmeye başlanıyor. Bu durumun ekonomiye olan zararının yanı sıra insan ilişkilerine de zarar verdiğini söylemeliyim. Komşu ve akrabalık ilişkileri bir süre sonra müşteri esnaf ilişkisine dönmeye başlıyor.

Bir diğer canımı sıkan husus ise bu altın günlerinde envai çeşit pastalar, börekler, yemekler yapılması. Adeta komşular birbirlerine nispet yapar gibi kim iyi hazırlık yapmış gibisinden bir yarışın daha içine giriyorlar.

Eşlerinden, annelerinden gören bazı esnaflar da kendi aralarında buna benzer altın günleri düzenliyor ve belli bir miktar para koyup her hafta birine veriyorlar. Aslında düşününce bu durum biraz mantıklı. Eline toplu para geçiyor ve bir ihtiyacını gideriyorsun. Ama ev hanımları arasında yapılan iş bence hiç de iyi sonuçlar doğurmuyor diyebilirim. Çünkü şuan altın günlerinde komşular, akrabalar birbirine ürün satmak için adeta sonsuz bir yarışın içine girmiş durumda…

5.02.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey