ADANA'DA BİR GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ DUYDUNUZ MU / Adil Okay Yazdı...

ADANA'DA BİR GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ DUYDUNUZ MU / Adil Okay Yazdı...

Gazeteci Kadri Bağdu, Ensesine sıkılan bir kurşunla katledildi. bu kalleş saldırı devletin 1990'larda aydınlara, gazetecilere, muhaliflere yönelik yargısız infazlarına benziyor. o zamanların yargısız infaz amirleri cezalandırlmadı. birçoğu AKP tarafından kullanıldı. göstermelik yargılananlar da kısa sürede serbest bırakıldı. Mehmet Ağar halen serbest geziyor. Doğan Güreş yargılanmadan- hapse girmeden öldü.

Cumhuriyetin kuruluşundan beri 100’den fazla gazeteci katledildi Türkiye’de. 1922’de Ali kemal’le başladı gazeteci cinayetleri. 1979 Abdi İpekçi, 1980 Ümit Kaftancıoğlu. Darbeden sonra Uğur Mumcu, Turan Dursun, Ferhat Tepe, Metin Göktepe, Hrant Dink ve daha niceleri.

Ama o zaman da baş eğmemişti sol - sosyalist- yurtsever basın mensupları.
bu gün de eğmiyorlar.

DİSK Basın-İş konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Çok bildik bir şekilde öldürüldü Bağdu, 90'lı yıllarda hafızamıza kazınan bir yönetimle, ensesinden vurularak. Mesaj son derece açık ve net. Basın emekçileri ilk kez hedef olmadı, son da olmayacağını biliyoruz. Kontrgerilla'yı tasfiye ettiğini, ileri demokrasi getirdiğini söyleyenler, bir anda o günlere geri dönüverdiler. Unutmayın, halk gerçekleri yazanları, gerçek peşinde koşanları, yalanlara karşı duranları unutmayacaktır”.

Şimdi dayanışma zamanı. Hiç bir şey yapamıyoruz diyenlere
Rıfat Ilgaz'ın aşağıda paylaştığım şiirini anımsatma zamanı:

“…Yollar kesilmiş alanlar sarılmış
Tel örgüler çevirmiş yöreni
Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende
Benden geçti mi diyorsun
Aç iki kolunu iki yanına
Korkuluk ol…“

Kadri Bağdu'yu saygıyla anıyorum.

adil okay

15.10.2014 (KONUK YAZAR)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR