ZeugMADİ'den Gaziantep'te Seks İşçisi Hande Kader etkinliği

ZeugMADİ'den Gaziantep'te Seks İşçisi Hande Kader etkinliği

ZeugMADİ'den Gaziantep'te Seks İşçisi Hande Kader etkinliği

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kaybolan seks işçisi trans kadın Hande Kader müşterisi tarafından yakılarak öldürülmüştü. Ölüm yıl dönümünde ZeugMADİ etkinliklerle Hande Kader’i anacak. Etkinlikleri organize eden ativistlerden Yusuf Gülsevgi’yle söyleştik.

Gaziantep'teki etkinlikler arasında Homofobi-Bifobi-Transfobi Karşıtı Futbol Maçı da var. 2 Ağustos'ta ise Yeşilsu'da toplanılacak.

 Programı Biraz Anlatır Mısın?

ZeugMADİ LGBTİ+ bu programı geçen yıl tıpkı Özge Can Aslan gibi yakılarak katledilen seks işçisi trans kadın Hande Kader’i anmak için hazırladı. Hande Kader nefretin aramızdan aldığı kadınlardan biriydi. Biz de bu programımızda genel olarak "Nefret" i eleştirecek, "Nefreti nasıl yenebiliriz?" sorusuna cevap arayacağız. Etkinliğin sonunda sokakta Hande Kader’i anmak için bir araya gelerek nefretin biz Kadın ve LGBTİ+ları yok edemeyeceğini bir kez daha haykıracağız.

 Bu süreçte yaşanılan sıkıntılar nelerdir?

Maalesef biz bir dernek değiliz. Toplantılarımızı genelde bize destek veren sol partiler de yapıyoruz. ZeugMADİ’yi yeni tanıyan arkadaşların birçoğu sol bir parti içinde olan toplantıya gelmeyi reddediyor. En büyük problemimiz sanırım bu. Gaziantep büyük bir şehir olduğu kadar muhafazakar insanlarla dolu bir şehir. Gaziantep halkının muhafazakar bir tutum sergilemesi biz LGBTİ+ların örgütlenmesini engellemede çok başarılı olan bir sorun.

Bu kadar zorluk içinde mücadele etmek ZeugMADİ LGBTİ+ aktivistlerini etkileyen faktörler var mıdır?

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de söz konusu biz LGBTİ+lar olunca herkes kör, herkes sağır, herkes dilsiz oluveriyor bir anda. Gaziantep halkının gelenek ve görenekleri, Antep toplumunun ahlak normları, Gaziantep’te görünür olduğumuz semtlerdeki esnafların, kafelerin bize olan tutumu, Gaziantep sokaklarında "Eşcinsellik Amerika’nın Siyonist bir oyunudur" yazan broşürlerin dağıtımı korkunç olan ön yargıları daha da arttırıyor ve verdiğimiz mücadeleyi zorlaştırıyor.

Son olarak programınızdaki değişiklikten bahseder misin?

Aslında etkinliğimiz üç gün sürecek, 12 atölye çalışması ile Gaziantep’te  homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı bireylerle bir araya gelerek çözüm arayışı yoluna gidecektik. Fakat sosyal medyadan gerici ve karşıt grupların tehdidinden dolayı can güvenliği sebebi ile dokuz atölye çalışmasını iptal etmek zorunda kaldık. Ama tüm tehditlere rağmen bir araya geleceğiz.

Program şöyle;

11 Ağustos

13.00 – Pankart Atölyesi

15.00 – Gazete Haberleri Atölyesi

17.00 – Homofobi-Bifobi-Transfobi Karşıtı Futbol Maçı

12 Ağustos

13.00 - ‘Nefret’ Atölyesi ( Beyin Fırtınası )

15.00 – Hande Kader İçin Toplanıyoruz

 

 Röportaj / Demhat Aksoy 

23.07.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz