Yüksekdağ'a bir ceza daha

Yüksekdağ'a bir ceza daha

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a, 2015 yılında Mersin’de yaptığı bir konuşmasından dolayı yargılandığı davada, 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi. 

Milletvekilliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, partisinin Mersin İl Örgütü’nün 2015 yılında düzenlenen kongresinde yaptığı konuşmadan dolayı “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” ve “ Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Yüksekdağ'ın, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılmayı ret ettiği duruşmada avukatı hazır bulundu. 
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada mahkeme heyeti, ilk sözü iddia makamına verdi.
 
İddia makamı sunduğu mütalaasında Yüksekdağ'ın “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” ve “Örgüt propagandası yapmak" suçlarından cezalandırılmasını talep etti.
 
Mütalaanın ardından söz verilen Yüksekdağ'ın avukatı Mehdi Zana Akkaya ise, iddia makamının mütalaasını kabul etmeyerek, Yüksekdağ'ın kongrede politik ve güncel olaylara ilişkin sarf ettiği sözlerinin aynısını Meclis’te de yaptığını hatırlattı. Suça konu olan konuşmaların Anayasa’nın 83.  maddesi kapsamında olduğunu belirten Akkaya, “AİHM düzenlemeleri bir siyasetçi için mevcut konuşmaların sınırlamalarını daha geniş tutmaktadır. Buradaki amaç siyasetçinin daha rahat politika üretmesini amaçlamaktadır. Yine müvekkilim bu konuşmalarını yaptığı dönemde siyasi partinin milletvekili ve aynı zaman da Eş Genel Başkanı’dır” diyerek, AİHM kararları göz önüne alındığında suç unsurlarının oluşmadığını, müvekkilinin suç tarihi itibariyle de halen milletvekili oluşu dikkate alınarak, davanın düşürülmesini talep etti.
 
PROPAGANDA'DAN 1 YIL 15 GÜN CEZA
 
Mahkeme heyeti ise, duruşmaya SEGBİS yoluyla katılmayı reddettiği için Yüksekdağ'ın son savunmasını almadan davayı karara bağladı. Heyet, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlamasına ilişkin yasal unsurların oluşmaması gerekçesiyle beraat kararı verdiği Yüksekdağ’a “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasından ise 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi.
Mezopotamya
4.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz