Yeni yıla direnerek girecekler: Direniş bize çok şey öğretti

Yeni yıla direnerek girecekler: Direniş bize çok şey öğretti

Yeni yıla direnerek girecekler: Direniş bize çok şey öğretti

İşten atılmaları üzerine hakları için 2018 yılını eylemde geçiren Flormar ve Köroğlu İnşaat işçileri ile Zeytinburnu Belediyesi işçisi Kenan Güngördü, yeni yıla da direnerek girecek.
 
2018 yılı, emek alanında karşılaşılan emek sömürüsü, işten çıkarmalar, kötü ve güvencesiz çalışma şartları gibi nedenlerle sıkça işçi eylemleri ve direnişlerine sahne oldu. Yaşadıkları hak mahrumiyetlerine karşı eylemler yapan 3’üncü havalimanı işçilerinin yanı sıra işten çıkarılan Gripin işçileri, Köroğlu inşaat işçileri ve Flormar işçilerinin başlattıkları direnişler ayları devirdi.
 
2018'i direniş içerisinde geçiren işçiler yeni yıla da yine direnerek girecek.
 
FLORMAR İŞÇİLERİ: MÜCADELEDE KARARLIYIZ
 
Sendikaya üye oldukları için 14 Temmuz’da işten atılan Flormar işçileri yılın neredeyse büyük bir kısmını eylemde geçirdi. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan çalıştıkları fabrika önünde 230 gündür eylemde olan işçiler bütün zorlu koşullara rağmen direnişlerine devam ediyor. 
 
İşçilerden Medet Karahancı, "230 gündür karda, kışta soğuğa rağmen mücadelemize devam ediyoruz. Soba yakmamıza izin verilmiyor. Ses aracımızı aldılar. Ne olursa olsun, hakkımızı alana kadar buradayız" diye konuştu.
Mücadelelerinde kararlı olduklarını dile getirten işçilerden Ayşe Öztürk de, eyleme ilk başladıklarında çadır kurmalarına dahi izin verilmediğini hatırlattı. Öztürk, “Direnişimiz kazanımla bitinceye kadar buradayız. Biz birinci günde başladığımız zaman ne kadar sürerse devam edeceğiz dedik. 230 gündür sıcağını, soğuğunu ve her türlü sıkıntısını çekmişiz. Bundan sonra dönmek biz işçi sınıfına yakışmaz. Bize ve bu direnişe sahip çıkan herkese yakışacak bir şekilde direnişimize devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız” diye konuştu. “Yeni yılda da direnişimiz devam edecek” diyen Öztürk direnişlerine destek için herkesten şirketin ürünlerini boykot etmesini istedi.
 
TEK BAŞINA 265 GÜNDÜR EYLEMDE
 
Flormar işçileri gibi AKP'li Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işinden atılan Kenan Güngördü de, yılın büyük bir kısmında işine geri dönmek için mücadele verdi. Açtığı davayı kazanmasına rağmen işe geri alınmayan Güngördü tam 265 gündür eylemde. Güngördü, işe iade talebiyle başlattığı eylemini, şimdiler de mahkemenin hakkında verdiği kararın uygulanması talebiyle sürdürüyor.
 
Eylemine başladığı ilk andan bugüne işini geri alana kadar mücadelesinin bitmeyeceğini söyleyen Güngördü, günlerdir ve aylardır soğuğa rağmen, sıkıntılarla eyleminin sürdüğünü ve onların haksızlıklarını, hukuksuzluklarını her yerde haykırdığını dile getirdi. Uğradığı haksızlığı hukuken ispatladığını söyleyen Güngördü, “Sorgusuz, sualsiz işten atıldığım günden bugüne kadar hem fiiliyata hem de mahkemede kazanacağımı biliyordum. Biz aylarca neden atıldığımızı dahi öğrenemedik ta ki mahkemede bir karar çıkana kadar” diye konuştu. 
 
YENİ YILDAN BEKLENTİLERİ
 
Güngördü, yeni yıla dair beklentilerini ise şu sözlerle dile getirdi: “Hukuksuzluğu, adaletsizliği, haksızlığı ensemizde hissettik. Yaşadığımız bu sıkıntılar yüzünden resmi rakamlara göre KHK ile ihraç edilen 61 arkadaşımız intihar etti. Aile bütünlüğü bozuldu. 2019’da sendikalı örgütlenmenin engellenmediği, daha güvenceli bir iş ve adalet isteğimiz hep sürecektir. Ölümlerin, çatışmaların olmadığı, hepimiz için daha iyi bir gelecek ve daha güzel bir yıl olmasını umuyorum. Daha adil ve hukuka bağlı demokratik bir cumhuriyet ve demokratik bir gelecek olsun istiyoruz. İşimi geri alana kadar da eylemlerime devam edeceğim.”
 
‘DİRENİŞ BİZİ ÖZGÜRLEŞTİRİYOR’
 
Bağlı çalıştıkları Köroğlu İnşaat’ta ücretlerini alamamaları üzerine eylem başlatan işçilerin direnişi ise 105’inci gününde. Geride kalan bu zamanda işçilerin birçok defa bir araya gelip, görüştüğü işveren ücretlerinin ödeneceği yönünde verdiği söz her defasında yerine getirilmedi. Geçtiğimiz günlerde yapılan son görüşme sonrası ise alacakların bir bölümünün verilmesi teklif edildi. Tüm alacaklarını ödeninceye kadar eylemlerini sürdürme kararlığındaki işçiler de yeni yıla direnişle girecek.
 
Eylemdeki işçilerden Taner Mutlu, eyleme geçtikleri günden bu yana yaşadıklarını “Direnişimiz devam ediyor. Biz burada direnişe başladığımızda polis baskınları vardı. Mafya baskınları vardı. Gönderdikleri kendi adamları vardı. Bizi yıldırmak, direnişimizi kırdırmak ve hakkımızı yemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Fakat biz yılmadık. Çünkü direniş bizi özgürleştiriyor. Direniş bizi güzelleştiriyor ve var ediyor” sözleriyle dile getirdi.
"105 günde neler değişti?" sorumuza ise Mutlu, şu yanıtı verdi: “Direnişe başladığımız zaman hiçbir şey yoktu. Kimse bir kelime dahi etmezken, bugün artık direniş özgürlüğünü, güzelliğini gösterdi.” 
 
Yeni yıla tüm işçi ve emekçiler gibi kendilerine dayatılan zamlar, vergiler ve zorlu yaşam koşulları ile getireceklerini ifade eden Mutlu, buna rağmen direnişlerine devam edeceklerini belirtip, “2019 yılı direniş yılı olacak” dedi. Bütün alacakları ödeninceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyleyen Tuncay Turan de,  “Sonuna kadar direneceğiz” mesajı verdi.
 
 
30.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz