Ve tutuklandılar. Protestolar başladı.Polis Müdahale ediyor.Çok sayıda gözaltılar var

Ve tutuklandılar. Protestolar başladı.Polis Müdahale ediyor.Çok sayıda gözaltılar var

Ve tutuklandılar. Protestolar başladı.Polis Müdahale ediyor.Çok sayıda gözaltılar var

KHK ile görevlerine son verildikten sonra açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça dün gözaltına alınmıştı. İfadelerinin ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Gülmen ve Özakça serbest tutuklandı.

Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi:

"Tutuklama koruma tedbiri 5271 sayılı CMK'nın 100 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Bu koruma tedbirine hükmedilebilmesi kuvvetli su şüphesi ve tutuklama niteliğinin bulunması gerekmektedir. Dosya kapsamına göre; şüphelilerin silahli terör örgütüne üye olma ve silahlı terör örgütü propagandası yapma suçlarından haklarında Ankara C. Başsavcılığınca 02.05.2017 tarihinde 2017/2509 sayılı iddianame ile kamu davası açılmasına rağmen ısrarla eylemlerini terör örgütü DHKP-C adına faaliyet yürütmeye devam ettikleri ve şüphelilere ait fotoğraf görüntüleri ve internet üzerinden yaptıkları paylaşımların içeriği birlikte değerlendirildiğinde üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin var olduğu, şüphelilerin üzerlerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suuçunu CMK'nın 100/3-a maddesinde sayılan katalog suçlardan olması, öte yandan üzerlerine atılı suçların niteliği, delillerin henüz tam olarak toplanmamış olması tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar vereceklerive eylemlerin ceza süreleri dikkate alındığında adli kontrol koruma tedbirlerinin yetersiz kalacağı anlaşıkmakla şüphelilerin üzerlerine atılı suçlar nedeniyle şüpheliler Semih Özakça, Nuriye Gülmen'in ayrı ayrı tutuklanmalarına.... karar verildi"

BİR ÇOK KENTTE PROTESTOLAR BAŞLADI.POLİS MÜDAHALE EDİYOR. ÇOK SAYIDA GÖZALTILAR VAR.

TIKLA İZLE

NURİYE GÜLMEN: ‘BÜTÜN CEPHANEMİZLE İNSANIZ’

Savcının vereceği kararı beklerken açıklamalarda bulunan Nuriye Gülmen, “Bobby Sands’in bir sözünü söylüyorum hep yine söyleyeyim: Bütün cephanemizle insanız” dedi.

Gülmen’in açıklamaları şöyle:

“İfadelerimiz alındı. Savcının kararını bekliyoruz. Savcı soru bile soramadı. Soruşturmaya dair sorabildiği ‘Sosyal medya hesaplarınızdan suç unsuru bulunan paylaşımlar yaptınız mı?’ Bunun haricinde bir soru yoktu. Ama tutuklamaya sevk edeceğini düşünüyoruz. Çünkü emir büyük yerden gelmiş çok belli oluyordu. Bobby Sands’in bir sözünü söylüyorum hep yine söyleyeyim: Bütün cephanemizle insanız. Ezilmeyi reddetmiş bir insanın karşısına koyacak bir şey bulamazsınız. Bizi tutuklayabilirler, ellerinde tek delil olmamasına rağmen bugün bunu yapabilirler, bunu biliyoruz. Ama biz ezilmeyi reddetmeye hapishanede de devam edeceğiz. O yüzden çaresizler. Direniş bizim için içeride devam edecek. Buradan bir kez daha dışarda da herkesi direnmeye devam edeyim. Biz iyiyiz, iyi olacağız. Herkese çok selam ve sevgiler.”

Semih Özakça ise “Baskılar, tutuklama tehdidi ve tutuklamalar onların çaresizliğidir. Bizim işimizi isteme hakkımızı elimizden alamazlar. Her halükarda biz umudumuzu koruyacağız. Zafere kadar daima mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

23.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz