Vali Gül'den 8 Mart Mesajı

Vali Gül'den 8 Mart Mesajı

Vali Gül'den 8 Mart Mesajı

Gaziantep Valisi Davut Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.İşte Vali Gül'ün o mesajı:

"Değerli Hanımefendiler,

Kadınların  eşitlik, özgürlük ve daha iyi yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesi olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  8 Mart, ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Türk kadını, Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyet’e giden yolda gerek cephede gerekse cephe gerisinde çok büyük işler başarmıştır. Ülkemizin ve toplumumuzun kalkınmasında geçmişte olduğu gibi bugün de özveriyle çalışan kadınlarımız sosyal hayatımızı şekillendiren en değerli varlıklarımızdır. Nasıl ki toplumun temeli aile ise ailenin de temeli kadındır.

‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ buyruğundan yola çıkarak  bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Kadınlarımız, annelik gibi kutsal görevlerinin yanı sıra üstlendikleri roller ile günümüz çağdaş medeniyetinin oluşmasında büyük katkı sağlayan, tarihimizin her döneminde devletin kuruluşundan yönetimine kadar her kademede yerini almış ve gereken saygıyı görmüştür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyadaki gelişmiş birçok ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını 5 Aralık 1934 tarihinde yasal düzenleme ile vererek Türk kadınını dünya kadınlarının önüne geçirmiştir. “Ey  Kahraman Türk Kadını sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Diyerek Türk kadınının önemine vurgu yapmıştır.

Bu duygu ve düşünceler ile cesaret, kahramanlık ve fedakarlıklarıyla Kurtuluş mücadelemizde adını tarihe yazan Nene Hatunların, Kara Fatmaların, Şerife Bacıların torunları olarak doğumdan ölüme her anımızda bizlerle birlikte olan ve bize hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen annelerimiz, eşlerimiz, kız kardeşlerimiz ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

7.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz