UNESCO'nun gastronomi kenti Gaziantep'te at ve eşek eti yakalandı !

UNESCO'nun gastronomi kenti Gaziantep'te at ve eşek eti yakalandı !

UNESCO'nun gastronomi kenti Gaziantep'te at ve eşek eti yakalandı !

Et fiyetlerının sürekli yükseldiği Gastronomi kenti Gaziantep'te ruhsatsız bir kesimhaneye düzenlenen operasyonda 3.5 ton at ve eşek eti ele geçirildi.

Gaziantep merkez Şahinbey ilçesi Osmanlı Mahallesi'nde ruhsatsız entegre et tesislerinde at ve eşek kesildiği ihbarı üzerine jandarma ekipleri harekete geçti.

 

HEM DE 3,5 TON AT VE EŞEK ETİ

Jandarma, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ve Şahinbey Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri kesimhaneye operasyon düzenledi. Operasyonda kesimhanede yaklaşık 3.5 ton kesilmiş at ve eşek eti ele geçirildi. Ayrıca arazideki ağaca bağlanmış 3 adet tay da ele geçirildi.

GASTRONOMİ KENTİ SEÇİLMİŞTİ

Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmiş ve yine UNESCO, Gaziantep'i 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" almıştı. Gaziantep, UNESCO'nun  aldığı kararla, bu alanda Türkiye'nin öncü şehir olma özelliğini kazanmıştı..

 

 

13.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
bu olayı haber yapmanızı anlıyorum ciddi bir haber fakat haberin başlığını "UNESCO'nun gastronomi kenti Gaziantep'te" demenizdeki maksatı anlayamadım lütfen açıklarsanız sevinirim.
uğur15 May 2017 15:31:43
Şimdi aldığım bir habere göre , taze sıpa eti ile birlikte PİSİK etide yakalanmış olup, onu da kilosu 100 Tl'den' tavşan eti ' diye satıyorlarmış(!) Sıfır kolestrollü olup, ele mi geçer, Atillam... Tahminime bu eşşek, at ve it, pisik eti meşhur ya ; Ya Kilis eşşeğidir, ya da Halep eşşeğidir!... Ama pisik Şahinbey ilçemizde çok olduğu için ithalatına gerek yok(!) Et fiyatlarının düşmesi için harika bir eylem olup, aslında ; Eşek, At, Pisik A.Ş'ye teşvikte verilmeli !!!!
Abdullah Kocaman13 May 2017 20:55:48