UN Women kamusal alanda kadina siddete dikkat cekiyor

UN Women kamusal alanda kadina siddete dikkat cekiyor

BM Kadın Birimi kadına yönelik şiddete karşı ‘Karanlığı Aydınlat’maya çağırıyor

Kamusal alanda kadınların ve kız çocuklarının maruz bırakıldığı şiddete “Karanlığı Aydınlat” kampanyasıyla dikkat çeken Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) herkesi, kentlerde kendilerini güvensiz hissettikleri alanları atesbocekleri.info sitesindeki Türkiye haritası üzerinde işaretlemeye çağırıyor.

Tüm dünyada kadınlar ve kız çocukları, kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) sözlü, cinsel, fiziksel, ekonomik, psikolojik taciz ve diğer şiddet türlerine maruz bırakılıyor. Güvensiz şehirler ve kamusal alanların kadın ve kız çocuklarının günlük yaşantıları üzerinde, sokakta yürürken, günlük işlerini yaparken, toplu taşıma kullanırken ve kamu tesislerini kullanırken, direkt ve büyük ölçekli etkileri bulunuyor. Şiddet ihtimali ve deneyimi, bir yandan kadın ve kız çocuklarının toplumsal yaşama katılımı, eğitim hakkı, çalışma hayatı ve liderlik fırsatları gibi pek çok hakka erişimini etkilerken aynı zamanda sağlık ve refah seviyelerini olumsuz etkiliyor. Şiddetten arındırılmış bir hayat kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin dünya çapında yürüttüğü 16 Günlük Aktivizm kampanyası kapsamında, kamusal alanda kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete Karanlığı Aydınlat kampanyasıyla dikkat çekiyor.

Ateş böcekleri güvensiz hissettiğinde ışığıyla karanlığı aydınlatıyor

“Karanlığı Aydınlat” kampanyası, kamusal alanda kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete son verme ve güvenli şehirler yaratılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Kampanyanın ilham kaynağı ise, yanıp sönen ışıklarıyla iletişimde olan, dayanışma gösteren ve birbirlerini koruyan ateş böcekleri. Herkesi, ateş böcekleri ile ‘karanlığı aydınlat’maya çağıran kampanya, atesbocekleri.info sitesindeki interaktif Türkiye haritasına birer ateş böceği bırakarak, bulundukları kentlerde güvende hissetmedikleri yerleri belirlemeye davet ediyor. BM Kadın Birimi, interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor. Kampanya ile kadınların ve kız çocuklarının, evde, sokakta, her yerde şiddetten uzak bir hayat yaşamalarına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sokaktaki şiddet kadınların hayata katılımını sınırlandırıyor

16 Günlük Aktivizm kampanyası, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar sürüyor.  BM Kadın Birimi, 16 Günlük Aktivizm kampanyası boyunca herkesi sosyal medya hesaplarından #ateşböcekleri ve #karanlığıaydınlat etiketleriyle kampanyaya destek olmaya ve yaşadığımız alanları daha güvenli yapmak için harekete geçmeye çağırıyor.

Kampanya filmini buradan indirebilirsiniz: https://we.tl/t-M1P8VXosH4

Bilgi için:

Ebru Demirel, ebru.demirel@unwomen.org - 0536 257 96 75

Tayfun Yılmaz, tayfun.yilmaz@unwomen.org – 0532 161 13 15

UN Women Sosyal Medya hesapları @UNWomenTurkey

gaziantephaberler.com

26.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz