ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN KARKAMIŞ'A TARİHİ ZİYARET

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN KARKAMIŞ'A TARİHİ ZİYARET

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN KARKAMIŞ'A TARİHİ ZİYARET

Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi ve Mimarlık Topluluğu öğrencileri Kaşif Projesi kapsamında Karkamış’a gelerek bölgenin tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi edindiler.

 

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi ve Mimarlık Topluluğu öğrencileri Karkamış Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen programda öğrenciler Karkamış ve Barak’ın kültürü ve tarihi zenginliklerini yerinde inceleme imkanı buldu. Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolo Marchetti ise öğrencilere Karkamış’ın tarihi yapısı hakkında konuşma yaptı. Konuşmaların ardından öğrenciler Karkamış’ta devam eden kazı alanında incelemelerde bulunup, Karkamış Belediyesi’nin devam e-eden projelerini yerinde görme fırsatı buldular.

 

“KARKAMIŞ’I DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Bursa’dan gelen öğrencilerin Kaşif Projesi kapsamında Karkamış’ı ziyaret ederek bölgenin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde incelemelerinin son derece önemli bir çalışma olduğunu belirten Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, Karkamış’ın tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip çıkacaklarını vurguladı.

Doğan, konuşmasında Karkamış’ın tarihte önemli bir yeri olduğunu hatırlatarak, Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek tarihe sahibiz. Gaziantep adını ZEUGMA ile dünyaya duyurdu. Şimdi Karkamış ile bu gururu bir kez daha yaşayacağız. Arkeolojik Park açılışını gerek bizler gerekse bölge halkı büyük bir heyecanla bekliyoruz. Tarihi ve kültürel zenginliğimizle Karkamış’ın adını dünyaya duyuracağız” şeklinde konuştu.

Toplumların sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasında üniversitelerin büyük önemi olduğunu belirten Doğan, öğrencilere üniversite derslerinin yanı sıra kişisel gelişim konusunda da başarılı olmaları tavsiyesinde bulundu.

 

“SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKECEKTİR”

Mezopotamya’nın içinde bulunduğumuz 21’inci yüzyılda önemi giderek artan bir bölge haline geldiğini belirten Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Topluluğu ve Kaşif Projesi Başkanı Burhan Kurtulmuş Aytoslu, bunun en somut örneğinin ise Bereketli Hilal olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Bereketli Hilal’in dünyanın merkezi olarak kabul edilen sırtı Gaziantep ve Şanlıurfa’da bulunmaktadır. Bu bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda dünya medeniyetinin merkezi olduğuna dair iddialar da her geçen gün güçleniyor. Karkamış önümüzdeki dönemde sadece Türkiye’nin değil dünyanın ilgisini çekecektir. Karkamış bu coğrafyada ticaretin, siyasetin, kültürün ve tarihin merkezi olmuştur. Günümüzde de aynı şekilde dünya coğrafyasında en kritik, en önemli yerleşim yerleri arasında bulunmayı başarıyor. Kazıların güvenli ve başarılı şekilde sürdürülmesiyle Karkamış’ın önemi ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak ve dünyanın gözü Karkamış’ta olacaktır” dedi.

 

HAYRAN BIRAKAN ZENGİNLİK

Kaşif Projesi kapsamında Başkan Ali Doğan’ın davetlisi olarak Karkamış’a gelen öğrencilerin, Karkamış’ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin yanı sıra halkın misafirperverliğinden de memnun kaldıkları gözlemlendi. Doğan, aralarında Azerbaycan, Türkmenistan ve Suriyeli öğrencilerin de bulunduğu Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi ve Mimarlık Topluluğu öğrencilerini kendi evinde misafir ederek birlikte akşam yemeği yediler.

Burhan Kurtulmuş Aytoslu, Belediye Başkanı Ali Doğan’a tarihe, eğitime ve gençlere verdiği önemden dolayı Uludağ Üniversitesi öğrencileri adına teşekkür etti.

28.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz