Tutuklu kadınların dergisi Roperi’nin yeni sayısı çıktı

Tutuklu kadınların dergisi Roperi’nin yeni sayısı çıktı

İzmir Şakran Cezaevi'nde kadın tutukluların el yazılarıyla hazırladıkları 3 aylık 'Roperi' dergisinin yeni sayısı çıktı.

İzmir Şakran Cezaevi'nde kadın tutukluların el yazılarıyla hazırladıkları 'Roperi' dergisinin 14. sayısında ana konu alarak Kobani direnişi işlendi.

Üç ayda bir çıkan derginin, Temmuz-Ağustos-Eylül sayısı, Kobanê'nin yıldönümü olması nedeniyle üzerinde YPJ'li bir kadının çiziminin yer aldığı “Em Bün Berxwedan” yazılı kapakla çıktı.

Tamamı el yazısıyla hazırlanan derginin sadece kapağı değil tüm görselleri de kadın tutukluların çizdikleri resimlerden oluşuyor. Toplam 52 sayfadan oluşan dergide Kürtçe ve Türkçe yazılar yer alıyor.

Kürtçe editör yazısına yer verilen dergide, kadın tutuklular dışarıya “Hemü dilen berxweder re merheba" (Yüreği direnişle olan herkese merhaba) diye sesleniliyor.

Dergide ayrıca Muharrem Ayı nedeniyle Alevilere de yer verilirken, Rojava Devrimi’ne kadın gözüyle bakış, 2017 OHAL şartlarında cezaevi direnişleri de anlatılıyor. Dergide, Maxmur’a dönük IŞİD saldırıları sırasında yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat’a atfen bir yazıya da yer alıyor.

(Mezopotamya Ajansı)

17.10.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz