Tutuklu DBP'li siyasetçilere tahliye

Tutuklu DBP'li siyasetçilere tahliye

Tutuklu DBP'li siyasetçilere tahliye

8 aydır tutuklu bulunan DBP Van İl Eşbaşkanı Ahmet Aygün ile DBP PM üyesi İlyas Başak, yargılandıkları davadan tahliye edildi.

 
Van’da 11 Mayıs’ta düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınarak tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Ahmet Aygün ve DBP PM üyesi İlyas Başak ile tutuksuz yargılanan DBP İl Yöneticisi Necmi Varhan, DTK Van Sözcüsü Ramazan Duman, DBP PM üyesi Barış Koyun, DBP İpekyolu İlçe Başkanı Alaattin Dağhan, KHK ile kapatılan TUYAD-DER Eşbaskanı Aynur Bağış ve Müyesser Çelik’in “örgüt üyesi olma” iddiasıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması görüldü. 
 
Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu Ahmet Aygün Elazığ 2 No'lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde SEGBİS'le katılırken, İlyas Başak ve avukatları hazır bulundu. 
 
Daha önce tahliye edilen 6 siyasetçi ve birçok DBP, HDP yöneticisi de duruşmayı izledi. 
 
Kimlik tespitlerinin ardından geçilen savunmalarda, tutuklu siyasetçiler Aygün ve Başak, suç olarak iddianamede yer alan faaliyetlerin siyasi parti faaliyetleri olduğunu belirterek, suçlamaları kabul etmedi. 
 
Ardından sanıklar adına savunma yapan avukatlar, DBP'nin bütün siyasi faaliyetlerinin iddianamede suç olarak yer aldığını, partinin yöneticilerinin toplumsal sorunları çözme arayışının "örgüt talimatı" olarak yansıtıldığına dikkat çekti. Avukatlar, tutuklu Aygün ve Başak'ın tutukluluk sürelerinin de göz önünde bulundurularak beraatlerini talep etti.
 
Ara kararını açıklayan Mahkeme Heyeti, tutuklu sanıklar Aygün ve Başak üzerinde "yeterli suç vasfının oluşmadığını" belirterek, adli kontrol talebiyle tahliye edilmelerine karar verdi. 
 
Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
 
 
Mezopotamya Ajansı
22.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz