Türkiye’nin tek bayan yemeni ustası Gaziantep'te

Türkiye’nin tek bayan yemeni ustası Gaziantep'te

Gaziantep’te yemeni dikerek geçimini sağlayan 21 yaşındaki Berivan Altuğ, bayanların da el sanatlarında ne kadar yetenekli olduğunun göstergesi oldu.

Türkiye’nin önemli  el sanatları merkezlerinden biri olan  Gaziantep’teki yemeniciliğe kadın eli değdi. 21 yaşındaki Berivan Altuğ günde 8-10 çift yemeni dikerek aile bütçesine katkı sağlıyor.

Mersin  Mut Meslek Yüksek Okulu Muhasebe bölümü mezunu olan Altuğ, el sanatlarına ilgisi olduğunu ve  bu işi severek yaptığını söyledi. Gaziantep’in Kalealtı semtinde Köşger Deride mesleğini icra etmeye çalışan Altuğ ‘’Gaziantep’teki el sanatlarının gelişmesine katkı sağlamak   amacıyla bu mesleği seçtim. Ayrıca kadınların imkan sunulması halinde her mesleği yapabileceklerini göstermek istedim.  Bazen iş yerine  yemeni almaya gelen müşteriler beni yemeni dikerken görünce şaşırıyorlar. Oysa bunda şaşıracak bir şey yok. Günümüz dünyasında kadınlar artık bütün meslekleri icra edebiliyorlar.Yeter ki destek ve imkan verilsin’’ diye konuştu.

Türkiye’nin tek bayan yemenici ustası  olan Berivan Altuğ, severek yapılan bütün mesleklerde başarının kaçınılmaz olduğunda dile getirerek ‘’Kadın erkek fark etmez herkes sevdiği işi yapsın. Başarının en önemli unsuru mesleğini sevmektir. Sevmeden  zorunlu olarak yapılan bir meslek hayatından başarı beklenemez .Ben  el sanatımız yemeni imalatına katkı sağlamaktan, yemeni dikmekten mutlu oluyorum. Herkeste mutlu olduğu işi yapmalı’’  şeklinde konuştu.

29.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz