Türkiye Sosyalistlerinin Acı Günü...

Türkiye Sosyalistlerinin Acı Günü...

Türkiye Sosyalistlerinin Acı Günü...

Türkiye sosyalist hareketinin tanınmış ve saygın isimlerinden Yalçın Yusufoğlu, dün hayatını kaybetti. Uzun süredir ciddi sağlık sorunları yaşayan Yusufoğlu'nun kalp yetmezliği sonucu öldüğü öğrenildi.

 1942 yılında doğan Yusufoğlu üniversiteden jeofizik mühendisi olarak mezun oldu ve çok kısa bir süre mesleğinde çalıştı. Ancak daha sonra yaşamının tümünü sosyalizm mücadelesine verdi. Ankara'da Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi olarak  başlayan siyasi hayatını 1974 yılında Türkiye Sosyalist İşçi Partisi kurucu kadrosunda yer alarak sürdürdü. 1990 yılına kadar TSİP'te genel sekreterlik  görevini üstlenen Yalçın Yusufoğlu daha sonra Sosyalist Birlik Partisi (SBP), Birleşik Sosyalist Parti (BSP)  ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kuruluş süreçlerinde önemli katkılarda bulundu. Yusufoğlu aynı zamanda HDP Danışma Meclisi üyesiydi...

Siyasal etkinliklerinin yanısıra çok sayıda makale ve çeviriye de imza atan Yusufoğlu'nun yayınlanan kitapları arazında bazıları şöyle: Küreselleşme ve Emperyalizm. Musa'dan Maradona'ya, Sacco ve Vanzetti,  Selimiye, Dünden Bugüne, Kültürün Küreselleşmesi, Etnik Arındırma Politikaları,  Tehcir-Tedip, Tenkil, Sinemanın Dünü.

Yalçın Yusufoğlu'nun cenazesi pazar günü Çiçekçi Küçük Selimiye Camii'nde öğle namazından sonra kaldırılacak.

2.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz