Topuk Dikeni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni rahatsızlığı hareket etmede yaşanan güçlüklerin temelleri arasında yer alan rahatsızlıklar arasında varlık göstermektedir.

Topuk dikeni rahatsızlığı, duruş bozukluğu, aşırı egzersiz, aşırı kilo, düztabanlık, topuklu ayakkabı giyme gibi durumların uzun süreli olarak gündemde yer almasından kaynaklı olarak ortaya çıkacaktır. Bu yüzden de insanların ayaklarının iç kısmına basmamama gibi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalarak; güne başladıkları ilk andan itibaren bu sorun ile karşı karşıya kalmaları da söz konusu bir durum olarak ifade edilecektir. Günlük ağrılar topuk bölgesinde toplanacak olup; insanların zor durumda kalmasına da sebebiyet veren bir rahatsızlık tipi olarak da adlandırılacaktır.

Topuk dikeni rahatsızlığı ayağın tabanında yer alan bir tendonun kısalması sonrasında meydana gelen bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Ayağın daha esnek bir biçimde olmasını sağlayan bu kasa bağlı tendonda görülen kısalma durumu sonrasında da topuk bölgesinde kalsiyumun birikmesine dayalı olarak kemiksi bir çıkıntı da kendini gösterecektir. bu çıkıntı da kısmi olarak yürüyüşte bozukluğa sebep olacak nedenlerin başında yer alacak olup; her kişide görülebilecek türde bir rahatsızlık olarak da adlandırılacaktır.

Genelde kadınların ayakkabı tercihlerinden dolayı ortaya çıkacak olan bu tip rahatsızlık tipi de genel olarak görülen şikâyetler arasındaki yerini alacaktır. Ortopedik olmayan ve ayakkabının iç kısmında gerekli desteğin olmadığı ayakkabıların kullanılması halinde de görülebilecektir.

Topuk dikeni de diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi farklı biçimlerde kendini belli eden türdendir. Sabah yataktan kalkıldığı andan itibaren birkaç adım sonrasında topuk bölgesinde şiddetli bir ağrının baş göstermesi ana belirti olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra uzun süreli oturumlar sonrasında ayağa kalkıldığında da topuk ağrısı yeniden gündeme gelecektir. Uzun süreli yürüyüşler de topuk bölgesinde olan ağrıyı şiddetlendirecek olması ile de ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda da uzun süreli yapılacak olan yürüyüşler de topuk bölgesinde iltihap oluşmasına mahal verecek olup; iyileşmesi zor bir durum olarak da ifade edilmektedir. İstirahat edilmediği takdirde geçmeyecek olan bu rahatsızlık tipi; uzun süreli sıkıntıları da ortaya koymayı sürdürecektir.

Kaynak: Topuk Dikeni Tedavisi

13.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz