Teknoloji Çağında Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Teknoloji Çağında Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeli?

ebeveynler telefondan takip etme programı kullanmayı tercih ediyorlar.

Çocuklarımız birer teknoloji bağımlısı haline geliyor, her gün değerli saatlerini televizyonlara ve diğer dijital cihazlarına bakarak geçiriyorlar. Özellikle bütün iletişimin akıllı telefonlara kaydığı bugünlerde gerçek iletişimin sıcaklığını yaşayamıyorlar, hatta kimi çocuklar bu yüzden kendilerini ifade etmede büyük güçlük yaşıyorlar.

Çocuklarınıza yardımcı olması gereken teknolojinin onları olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Birkaç basit yöntemi uygulamayı alışkanlık haline gelerek teknoloji çağını iyi yakalamış, ama onun esiri olmayan çocuklar yetiştirmek o kadar da zor değil.

  • Onlarla Konuşmayı, Vakit Geçirmeyi İhmal Etmeyin

Doğru ve etkili iletişim her şeyde olduğu gibi çocuklarınızın teknoloji bağımlığının üstesinden gelmek için de çok etkili olacaktır.

Çocuklarınız onları korumak için aldığınız önlemleri, getirdiğiniz yasakları anlamak için çok küçükler. Elbet yaptıklarınızın değerini takdir edecekleri yaşa gelecekler; ama o zamana kadar yılmadan mücadeleye devam etmelisiniz. Bu sırada size kulak asmıyor gibi görünmelerine rağmen endişelerinizi anlatmalısınız.

Aranızda etkili bir iletişim kurulduğunda oyunlarla uygulamalar, kitaplarla filmler hakkında sizinle sohbet etmeye de başlayacaklar. Bu sayede kimi şeyleri yasaklamak yerine onlarla birlikte seçim yapmanın keyfini yaşayabileceksiniz.

Çocuklarınızla karşılıklı etkileşiminizi ilerletmek istiyorsanız, konuşmak dışında vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. İstedikleri oyunları oynayın, gezmeye gidin... Vaktiniz olmasa bile vakit yaratın.

  • Onlara Nasıl Davranmaları Gerektiğini Gösterin

Onlara sadece nasıl davranmaları gerektiğini söylemeyin, aynı zamanda gösterin de. Gözleri her zaman sizin üstünüzde, yaptıklarınızı kaydediyor ve örnek alıyorlar. Bu yüzden onlara telefonunu kontrollü kullanmasını öğretirken siz de telefonunuzu kontrollü kullanmalısınız.

Elbette bu diğer teknoloji kullanımına dair alışkanlıklarda da geçerli. Eğer evde televizyonunuz hiç kapanmıyorsa, çocuğunuza sürekli televizyon izlememesini, örneğin biraz da kitap okumasını söylemeniz pek verimli olmayacaktır. Ya da telefonundan kafasını kaldırmayı başardığınızda bir çizgi filme kilitlenmesi.

Buradaki kilit nokta, çocuğunuzdan beklediğiniz her şeyi önce kendiniz başarmanız.

  • Teknoloji Kullanımını Net Olarak Sınırlayın

Teknolojiyi sürekli kullanmak istiyor olmaları bunu yapabilecekleri anlamına gelmiyor. Gün içerisinde kaç saat teknolojik cihazlarla vakit geçirebileceklerini belirleyin. Süreleri başladığında, gerçekten ne kadar vakit geçirdiklerini takip edin ve süre dolduğunda devam etmemelerini sağlayın. Eğer yarım saat için izin vermenize rağmen çocuğunuz bir saat oyun oynuyorsa boşuna sınır koymuş olursunuz.

Telefonlarını, bilgisayarı ve benzeri diğer teknolojik cihazlarını hak etmeleri gerektiğini bilmeliler. Günlük görevlerini yerine getirmeden, örneğin ev ödevlerini yapmadan veya odalarını toplamadan bu cihazların karşısına oturamayacaklarını bilerek önceliklerini sıraya koymalılar.

Elbette bu sınırların uygulanması konusunda titiz olmalısınız. Misafir olması veya onların misafirliğe gitmesi, tatil olması gibi özel durumlar kuralları gevşeteceğiniz anlamına gelmiyor. Onlar bunun için ne kadar uğraşırsa uğraşsın.

  • Yasak Bölgeler Belirleyin

Cihazlar, özellikle akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazları her yere peşlerinde getirmek isteyebilirler. Yemek masasına, gezmeye, yatağa... Ama yaşamaları gereken bir hayat varken bunu kaçırmalarını istemeyiz. Üstelik sağlıklarını bu şekilde riske atıyorlar.

Bu yüzden teknolojik cihazların kullanılabileceği ve kullanılamayacağı yerler için keskin sınırlarınız olsun. Örneğin yatağa telefonlarını götüremesinler. Gece boyunca yanlarında telefon bulunması beyinlerini ve uyku kalitelerini kötü etkileyecek, yatmadan önce maruz kaldıkları mavi ekran ışığı uyuma sorunları yaşamalarına sebep olacak. Yemekte ve beraber vakit geçirmeniz gereken diğer zamanlarda cihazlarına kapanmaları da hoş olmaz.

Özellikle yatma vaktinden bir süre önce televizyon, bilgisayar ve mobil cihazlarından uzak durmaları daha iyi uyumalarını sağlayacak, daha sağlıklı olacaklar.

  • Rutin Olarak Neler Yaptıklarını Denetleyin

Teknolojik aletlerle kısıtlı süre etkileşime geçmelerine izin vermeniz onları tamamen güvende tutmaya yetmez. Bu süre içerisinde neler yaptıklarını denetlemelisiniz.

Bunun için günlük olarak rutin bir kontrol yapmalısınız. Çocuklarınızın kullandığı hangi cihazlar varsa bu cihazlardan sosyal medya hesaplarına ve mesajlaşma uygulamalarına girmeli, yaptıkları paylaşımları ve gizli olanlar da dahil bütün sohbetleri incelemelisiniz. Kısa mesajları da unutmamalısınız. Hangi oyunları oynadıkları, neler izledikleri ve hangi web sitelerini gezdikleri de önemli.

Bunu yapamayacak kadar yoğun bir programınız olsa bile bir çözüm bulmanız gerekiyor. Ayrıca çocuklarınızı fazla sık boğaz da etmemelisiniz, yoksa sizden bir şeyler saklamaya başlayabilirler. Böyle bir sorunu olan ebeveynler telefondan takip etme programı kullanmayı tercih ediyorlar. Siz de bu tip programlara göz atabilirsiniz. Böylece silinenler ve gizlenenler dahil çocuğunuzun bütün cihazlarında yaptığı her şeyi uzaktan denetlemeniz mümkün olur.

  • Duruma Hakim Olun ve Onlarla Vakit Geçirin

Çocuklarınızı korumak istiyorsanız neler yaptıklarına ek olarak uygulamalardan izledikleri filmlere kadar duruma hakim olmanız gerekir. Hangilerinin onlar için uygun olduğunu tespit etmek için araştırma yapmalısınız.

Bu araştırmayı çocuklarınızla birlikte yapmalı ve hem onların hoşuna gidecek, hem de sizin içinize sinecek seçimler yapmalısınız. İnternette ilgilendiğiniz içeriğin çocuğunuza uygun olup olmadığına dair bilgiye rahatça ulaşabilirsiniz. Zaten uygulamalardan filmlere, ilgilendiğiniz hemen her şeyin üzerinde derecelendirmeye dair uyarılara rastlayacaksınız. Tanımlar, özetler ve kullanıcı yorumları da faydalı bilgilere ulaşmanızı sağlayacak.

Ama ne olursa olsun onların mutluluğunun ve gülümsemelerinin çok değerli olduğunu unutmayın. Bir içerik onlar için uygun değilse, uygun olan alternatifi arayın. Her zaman onları ne kadar sevdiğinizi hissetsinler. Birlikte oyunlar oynayın, eğlenceli ve gelişimlerini destekleyecek aktivitelere yönlendirin. Böylece hiçbir yasak getirmeseniz bile onları teknoloji bağımlılığından uzaklaştırmış olacaksınız.

18.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz