Teff tohumlu çay faydaları ve zararları nelerdir?

Teff tohumlu çay faydaları ve zararları nelerdir?

Teff tohumlu çay faydaları ve zararları nelerdir?

 Bitki çayları zayıflamaya yardımcı olan etkenlerden biridir. Zayıflamak için her geçen gün farklı yöntemler bulunmaktadır. Vücut sağlığını koruyarak kilo vermek isteyen kişiler için teff çayı son zamanlarda oldukça tartışılan konulardan biridir. Fakat teff tohumu çayının düzenli kullanılması gerekmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kısa sürede sağlıklı kilo vermek isteyenler için yardımcı olacak tahıllardan biri olan teff tohumu çoğu kişinin kullanıp memnun kaldığı tahıl grupları arasında yer almaktadır.

Teff tohumu çayının faydaları nelerdir?

Bitki çayları vücudun daha enerjik ve dinç olmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücuttaki yağ oranının azaltılması için bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekir. Zayıflama amaçlı kullanılan bitki çayları uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı kilo verirken en büyük yardımcılardan biri olmaktadır. Teff tohumu tahıl çeşitleri arasında en çok lif ve protein kaynağı olan tahıllardan biridir. Özellikle kilo verilirken lif ve protein alımı vücuttaki kas dokularının güçlenerek sindirim kolaylığı sağlayacaktır. Tohum olarak tüketildiğinde tıpkı kinoa gibi tüketilebilen teff tohumu ayrıca bitki çayı olarak da tüketilebilir. Böylece gün boyu ihtiyaç duyulan enerji bitki çayından alınır.

Teff çayı neye iyi gelir?

Teff tohumu çayı içerisinde lif oranı yüksek olduğundan sindirimin düzenli çalışmasını sağlar. Böylece metabolizmayı hızlandırır. Diyabet hastalarının insülin direncini dengeleyici olarak tercih edilebilir. Teff tohumu çoğu kanı temizleyici etkiye de sahiptir. Demir oranı yüksek olduğundan kansızlığa birebirdir. Teff tohumu farklı bitkiler ile de karıştırılarak tüketilebilir. Bu şekilde çaya aroma katmak için değişik bitkiler tercih edilerek günlük dozda tüketilmesi vücuda fayda sağlayacaktır.

Teff tohumu çayı nasıl hazırlanır?

Bitki çayları hazırlanırken mutlaka kaynar suyun bitkiler üzerine dökülmesi gerekmektedir. Böylece bitki özlerinin kendini daha iyi su içerisine salması sağlanır. Teff tohumlu çay demlenirken de bir miktar teff tohumu üzerine kaynar su ilave edilir. Kaynar su tohum üzerine ilave edildikten sonra birkaç dakika bekledikten sonra çay ılık olarak tüketilir. Günde iki fincan şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Karışık teff tohumlu bitki çayları da aynı şekilde hazırlanarak tüketilebilmektedir.

Teff tohumunun zararları nelerdir?

Bilinen kesin zararı olmamasına rağmen günlük kullanım miktarından fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle diyabet hastalarında ani şeker düşüşüne neden olabilir. Bunun yanı ıra lif bakımından zengin olduğu için çok fazla tüketimi ishal sorununun yaşanmasına neden olabilmektedir. Teff tohumu çayının genellikle yemeklerden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tokluk hissi vererek zayıflamak isteyenlere yardımcı olacaktır.

Teff tohumu çayı siparişi nasıl verilir?

Sağlıklı kilo vermek isteyenler için çayın düzenli kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Protein miktarı çok yüksek olduğundan çay tüketilirken mutlaka gün boyu bol miktarda su tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin doktora danışarak tüketmesi daha sağlıklı sonuçların alınması için yardımcı olacaktır. Böylece hem kilo verebilir hem de vücut sağlığı korunabilir. İşe yarar sonuçlar elde edilmesi için orjinal teff sipariş verilmelidir. Orjinal olmayanlar tam etki göstermez ve sağlığa zararlı olabilir.

5.09.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz