Tahir Elçi yürüyüş ile anıldı: Devlet ayıbını gidermeli

Tahir Elçi yürüyüş ile anıldı: Devlet ayıbını gidermeli

Tahir Elçi yürüyüş ile anıldı: Devlet ayıbını gidermeli

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ikinci yılında Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yapılan yürüyüşle anıldı. Yürüyüşe cüppeleri ile katılan avukatlar, "Elçi'nin failleri 2 yıldır bulunmuyor. Devlet bu ayıbını gidermeli" dedi. 

Diyarbakır Barosu, Taksim Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na kadar düzenlediği yürüyüş ile 2 yıl önce öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi andı. Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ile HDP Milletvekili Garo Paylan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mahmut Tanal'ın destek verdiği yürüyüşe, İstanbul, Sakarya ve Artvin barolarının başkan,  yönetici ve üyeleri, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Halkevci Avukatlar, Adalet Nöbeti Avukatları, Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ve çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. “Em te ji bîr nakin! Seni unutmayacağız! İnsanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık “Tahir Elçi ölümsüzdür”, “Tahir Elçi onurumuzdur” sloganları atıldı. Avukatların cüppeleri ile katıldığı yürüyüşte, Elçi’nin fotoğraflarının bulunduğu lolipop dövizler taşındı. 
 
 ALKIŞLARLA GALATASARAY’A ULAŞTILAR
 
Slogan ve alkışlar eşliğinde Galatasaray Meydanı’na varan avukatlar adına ilk açıklamayı Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen yaptı. Elçi’nin sahibi bulunamayan bir kör kurşuna kurban gittiğini ifade eden Özmen, “Tahir Elçi yıllarca anne-babalarının, ailelerinin yanından alınan, işkence tezgahlarında geçirildikten sonra cansız bedenleri ücra köşelere atılan, enselerine bir kurşun sıkıldıktan sonra yol kenarlarına atılan insanların faillerini bulmaya adadı kendisini” dedi.
 
‘SORUŞTURMA SONUÇ ALICI YÜRÜTÜLMÜYOR’
 
Elçi’nin öldürülmesi üzerinden iki yıl geçtiğini ve faillerinin hala bulunmadığını vurgulayan Özmen, “Cinayetin gerçekleştiği günden bu güne devletin en üst kademesinden, Başbakanından, Adalet Bakanına, İçişleri Bakanlığına, hem kamuoyuna medya yoluyla, ailesine, Diyarbakır Barosuna faillerin ortaya çıkarılacağına dair açık sözler verildi. Ama üzerinden koca iki yıl geçti, bırakın failleri şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulan, yani Tahir Elçi’yi katlettiğinden şüphe edilen bir kimse dahi yok. Biz iki yıldır ısrarla Tahir Elçi soruşturma dosyası etkili bir şekilde yürütülmüyor diyoruz. Sonuç alınacak bir şekilde yürütülmüyor. Yüzün üzerinde talebimiz var ancak bu taleplerimiz ya karşılanmadı ya da sonuç alınamayacak bir aşamaya geldikten sonra karşılandı” dedi.
 
Özmen, son olarak Elçi’nin öldürüldüğü yerde bulunan Mardin Kebap Evi'nin soruşturma dosyasına görüntü kaydını gönderdiğini belirterek, bu görüntülere dair Adli Tıp Raporu'nda, "İş yerinin iç kısmına ait görüntü alan üç adet kameranın görüntü aldığı ve çalıştığı, yalnız sokağa bakan, sevgili Tahir Elçi’nin bulunduğu yere bakan kameranın bozuk olduğu ve her hangi bir görüntü kaydı yapılamadığı” şeklinde ifadenin yer aldığını söyledi. Özmen, bu raporun olaydan 19 ay sonra geldiğini söyledi.
 
DURAKOĞLU: İNSANLIK İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP
 
Özmen’in ardından konuşan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ise, “Tahir Elçi sadece bir baro başkanı değildi, Tahir Elçi çok farklı kişilikleri olan, barış için mücadele eden örnek bir hukukçuydu. Tahir Elçi bir insan hakları mücadelecisiydi, bir barış elçisiydi ama sadece onunla da anlatamazsınız O’nu. Bir hukuk insanıydı Tahir Elçi. Tahir Elçi’nin kaybı, sadece barolar için değil, hukukçular için değil, insan hakları savunucuları için değil, insanlık için çok büyük bir kayıp oldu” dedi. 
 
ÇAĞAL: DEVLET AYIBINI GİDERMELİDİR
 
Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal ise, Tahir Elçi’nin sadece bir hukuk insanı değil, bir barış elçisi olduğunu söyledi. Çağal, Elçi’nin katledilmesinin insanlık için büyük bir kayıp olduğunu dile getirerek, “Soruşturmada iki yıldır hiçbir ilerlemenin olmaması bizi üzmektedir. Bu devletin ayıbıdır. Bu ayıp bir an önce giderilmelidir” diye konuştu.
 
KAZAN: BİZİM KÖPRÜMÜZÜ YIKTILAR
 
Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan ise, “Bizim köprümüzü yıktılar. Bu köprüyü yıkanlar iki yıldır bulunamıyor. Köprüyü yıkanlardan kim neyi umut etmektedir. Artık yeni köprüler inşa edeceğiz. Demek ki köprü olmak bu kadar önemli bir şey. Tahir Elçi’nin yaptığı bu köprü göreviydi” dedi.
2.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz