Steakhouse Nedir?

Steakhouse Nedir?

Antep civarında aldıkları etleri aldıkları kasapta pişirtme geleneklerinin dünden bugüne hala sürdüğü düşünülür

Yemek yemek insanların temel gereksinimleri arasında geliyor. Kimsenin aç uzun sure yaşaması mümkün değil.

Ünlü bilim insanı Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi piramidinde de beslenme temel gereksinimler arasında gösteriliyor zaten.

O yüzden de insanlar kendi damak lezzetlerine uygun olarak beslenmek durumunda ki bu yemek yemek olayı bazen evlerde bazen ise dış mekanlarda yani yemek yapan restoran, lokanta adı verilen yerlerde oluyor.

Her insanın ise yemek yeme alışkanlığı farklı ki bu farklı lezzetlere hitap eden yerleri beraberinde getiriyor.  Kimileri tencere yemekleri adı verilen yemekler için esnaf lokantalarını tercih ediyor. Kimileri daha çok yerel yemeklerin olduğu ev yemekleri yapan yerlere.

Fastfoodlar gündelik yaşamlarımızın ayrılmaz bir parçası. Hamburger yaşamlarımıza bir girdi tam girdi. Bir de pizzacılar var ki zaten onlar ile ilgili çok söze gerek yok.

Milli yemeğimiz olan kebapçılar ve etli ekmekçiler bizim dünya çapında gururlarımız olan bize dünyadan transfer olan ama aslında çok da yabancı olmadığımız bir restoran tipi var ki buna Steakhouse adı veriliyor.

Adından da anlaşılacağı üzere Steakhouse bir tür et lokantası ama kimse et lokantası demiyor ve daha modern bir söylem ile bu yabancı söyleniş biçimi ile ifade ediyor ki insanlara da böylesi çok daha modern görünüyor.

İşin özünde  bu kavrama ülkemiz çok yabancı değil. Özellikle Hatay bölgesinde insanların yaptırdığı sini köftesi, Antep civarında aldıkları etleri aldıkları kasapta pişirtme geleneklerinin dünden bugüne hala sürdüğü düşünülür ise bu biçimiyle geçmişten bugüne ülkemizde de böylesi bir kültürün olduğu söylenebilir.

Normalde bu restoranlarda insanlar etleri diğer restoranların aksine porsiyon ile değil kilo ile alıyor ve istedikleri biçimde pişirtiyorlar. Oldukça modern olan yeni nesil et lokantaları ki bunlar ülkemizde Steakhouse denilince akla ilk gelen isimler Nusret ve Günaydın.

Nitekim bunların menüsüne baktığımızda kendi özel spesiyal lezzetlerinin yanında çorba, salata, muhtelif içecekler,  tatlı da karşımıza çıkıyor ve tüm bu lokantalarının kendi içinde bir ambiyansı bulunuyor. Taze taze pişen etler genellikle özel bir biçimde bu tür yerlerde lezzetlerine lezzet katmak için marine edilerek bir süre bekletiliyor.

Genellikle etler bu tür yerlerde tahta ürünler üzerinde kişiye özel servis olarak geliyor. Biftek, sosis, köfte gibi lezzetler bu tür yerlerin menüsünde ağırlıklı olarak bulunan lezzetler.

Fiyatlara baktığımızda ise seçilen et türüne, seçilen mekana ve elbette kaç kilo yenildiğine göre değişiklikler gösteriyor.  Diğer restoranlara göre Steakhouse rakamları biraz yüksek ama yine de yaşanması gereken bir deneyim olduğu söylenebilir.

 

29.08.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz