Son Dakika...Grup Yorum Elemanları Serbest Bırakıldı.

Son Dakika...Grup Yorum Elemanları Serbest Bırakıldı.

Son Dakika...Grup Yorum Elemanları Serbest Bırakıldı.

Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi'ne yapılan operasyonda gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Grup Yorum üyeleri.savcının itrazı üserine serbest bırakıldı.96 gündür tutuklu bulunan Grup Yorum üyeleri bugün hakim karşısına çıkmıştı.

Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi'ne 11 Kasım 2016'da yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Helin Bölek, Dilan Poyraz, Sultan Gökçek ve Fırat Kıl ile kültür merkezinde çalışan işçi Abdullah Özgün tahliye edildi.

Yorumcahaber ve İdil Kültür Merkezi'nden www.gaziantephaberler.com sitemize gönderilen iletide şöyle denildi

"Grup Yorum elemanları serbest bırakıldı. Duruşma13.06. 2017 saat 09.30'a bırakıldı."

İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava öncesi destek için katıan ve  45. sanat yılını geride bırakan Gaziantepli ünlü sanatçı  Edip Akbayram ise duruşma öncesi "50 senedir türkü söylüyorum. Bu kadarını görmedim. Türkülerimizden korkuyorlar. Türküleri yasaklayamazlar" demişti.

Silahımız enstrümanlarımız
 
Duruşmada savunma yapan Selma Altın, 18 Kasım 2016'da karga tulumba işkenceyle gözaltına alındıklarını belirterek, "Mesele sadece bizi gözaltına almak değilmiş öyle olsaydı enstrümanlarımızı parçalamazlardı. Bu kini öfkeyi nasıl açıklayacağız? Bu nedenle Grup Yorum'u anlatmak zorundayız. Neden parçaladıkları enstrümanların fotoğrafı yok dosyada? Suç aleti gibi bağlamamızın üzerinden parmak izi alındı. Kırılan enstrümanlarımızı da savunuyorum burada. Bedel ödeyen enstrümanlarımızdır.  3.5 ay yattım cezaevinde bir şey olmadı ama enstrümanlarımız paramparça edildi. Şimdi mesela Zuhal Olcay'a 'Senin çağrınla gelen enstrümanlar paramparça edildi' mi diyeceğiz" diye konuştu. "Bizim silahımız, soluğumuz enstrümanımız" diyen Altın, "Keşke sanatımızla yargılanıyor olsaydık. Sanatı bitirmenin yolu daha etkili eserler sunmaktır. Bizim yerimiz mahkemeler değil, konser salonlarıdır" ifadelerini kullandı.
 
"Yarım saat önce gözaltından çıkmıştım"
 
Müzisyen Dilan Poyraz ise, polislerin baskına geldiklerinde arama, yakalama kararı olmadığını ifade ederek, "Baskına geldiklerinde yarım saat önce gözaltından çıkmıştım. Tutuklanmamızın nedeni orada olmamız. Orada olmasaydık tutuklanmayacaktık. Bu siyasi bir karardır. Kar maskeli ve çelik yelekliydi hepsi" diye konuştu. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tutuklu 8 sanığın tahliyesine karar vererek duruşmayı 13 Haziran'a erteledi.

1.03.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz