Şahinbey Belediyesi'nin Kadını Aşağılayan Kitabı Meclis Gündemine Taşındı

Şahinbey Belediyesi'nin Kadını Aşağılayan Kitabı Meclis Gündemine Taşındı

Şahinbey Belediyesi'nin Kadını Aşağılayan Kitabı Meclis Gündemine Taşındı

Gaziantep'in metrepol ilçelerinden Şahinbey Belediyesi'nin okuyanlara "pes" dedirten kadınlara yönelik kitabı meclis gündemine taşındı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı ; “Dövme halkın içinde değil, gizli ve kendi evinde olacak. Kadın dövülüp, kapı dışarı atılmayacak. Kadını dövdüğünü kimseye söylemeyecek.” sözlerinin yer aldığı kitaba yönelik meclise bir soru önergesi verdi.

Gaziantep Milletvekili Toğrul'un Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanıtlaması istemiyle meclise taşıdığı önerge şöyle:
 

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI
Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül SAYAN KAYA tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL
Gaziantep Milletvekili


Kadına yönelik şiddet ülkemizde her geçen gün artarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet, evin içinde, eğitim materyallerinde, toplu taşıma araçlarına kadar toplumun her kesiminde görünür hale gelmiştir.
Kadınların sosyal, hukuksal, ekonomik hak ve özgürlüklerini kullanmaları, en önemlisi yaşam haklarının önündeki en temel engel olan şiddeti engellemek yerine AKP’li Gaziantep Şahinbey belediyesi, “Aile Saadeti” adlı kitabında kadına yönelik şiddeti meşrulaştırma niteliğinde olduğu gözlenmektedir.
Daha önce verdiğimiz önerge ile konuyu meclis gündemine taşımamıza rağmen AKP’li Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı kitabı toplamak yerine, yeni bir skandal ile basın gündeminde yer aldı.
Daha önce benzer söylemlerle gündeme gelen Gaziantep Şahinbey Belediyesi'nin “Dövme, halkın içinde değil; gizli ve kendi evinde olacak, Azgın kadını boşamadan önce korkutun, dövün” sözlerini içeren “Aile Saddeti” kitabını nikahlanan çiftlere dağıtmıştır. Söz konusu kitabın içeriğinde kadına yönelik cinsel şiddet meşrulaştırılmıştır. Ayrıca, “Aile Saadeti” adlı kitabın yazarı Muhammed Saki Erol’un Menzil Cemaati’n lideri olduğu kamuoyunda yer almaktadır.
Bu bağlamda;
1- Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı kitapta; “Dövme halkın içinde değil, gizli ve kendi evinde olacak. Kadın dövülüp, kapı dışarı atılmayacak. Kadını dövdüğünü kimseye söylemeyecek.” kadına yönelik cinsel şiddet meşrulaştırmasına rağmen neden toplatılmamaktadır?
2- Bu iddialar doğru ise, “Aile Saadeti” adlı Muhammed Saki Erol hakkında bir inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır? Eğer başlatılmışsa akıbet nedir? Başlatılmamışsa gerekçesi nedir?
3- Kamuoyunun tepkisine rağmen; “Aile Saadeti” adlı kitap yeni evlenen yurttaşlara neden dağıtılmaktadır?
4- Gaziantep AKP’li Şahinbey Belediyesi hakkında yasal bir işlem başlatılmış mıdır? Bakanlığınızca, kadını aşağılayan cinsiyetçi içeriğe sahip ve sözde topluma nasihat verme adı altında dağıtılan kitaplar hakkında bir toplama kararı alınılması düşünülmüyorsa gerekçeleri nelerdir?
5- “Aile Saadeti” adlı Muhammed Saki Erol adlı yazar tarafından kaleme alınan kitapta; “Dayak iki türlüdür. Biri zulüm, diğeri lazımdır. Lazım olan dayak ilaçtır...” İfadesiyle ile kadına yönelik şiddetini adeta meşrulaştıran bu kitabın dağıtılması sağlayan belediyedeki tüm sorumlular hakkında hukuki işlem başlatılacak mıdır?
6- Bu materyallerin çıkmasına izin verilmesi siyasi iktidarın erkek egemen bakış açısı sonucunda eril ve saldırgan bir ortam yaratılması olarak düşünmekte misiniz?
7- AKP’li Gaziantep Şahinbey Belediyesinin kitabın dağıtılması ve eğitim materyali olarak halka dağıtılması talimatı kimler tarafından verilmiştir? Bu talimatı verenler hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
8- Bu kitapların içeriği, söz ve söylem yoluyla cinsel şiddet değil midir? Son dönemlerde belediyelerin dağıtılmasına izin verilen bu kitaplar AKP Hükümeti’nin kadınlara bakış açısının yansıması mıdır?
9- Gaziantep Şahinbey Belediyesi bu materyallerden kaç adet basmıştır? Bu kitaplara ne kadar ödenek ayırmıştır? Bu kitaplar kimler tarafından yayına sürülmüştür?
10- Son döneme kadar Bakanlığınızca kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ve cinsiyetçi söylemi içeren kaç çeşit kitap vb kaynak tespit edilmiştir?
11- Kadınlar hakkında skandal niteliğinde, ahlaki değerlerin çarpıtıldığı yayınların dağıtımını yaptırdığı gerekçesiyle son yıllarda Türkiye genelinde illere göre toplam kaç belediye hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmıştır? Başlatılan inceleme ve soruşturmaların akıbeti nedir?

 

 

10.02.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz