Polisten Taksim'de Kadınlara biber Gazı ve plastik mermili Müdahale

Polisten Taksim'de Kadınlara biber Gazı ve plastik mermili Müdahale

Eylemler ara sokaklarda devam ediyor

Bütün engellemelere rağmen, onbinlerce kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Taksim’de toplandı. Saatlerce süren kadın eylemine polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. Kadınlar Taksim’in ve Cihangir’in ara sokaklarında eyleme devam ediyor.

İstanbul'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde saat 19:30'da başlaması planlanan 17’nci Feminist Gece Yürüyüşü öncesinde polis İstiklal Caddesi’ni "güvenlik" gerekçesiyle kapattı. Taksim ve İstiklal Caddesi'ne çıkan yollarda polis barikatı kuruldu. Yürüyüşe izin verilmeyen kadınlara polis biber gazı kullanarak saldırdı. Polis ablukasına rağmen alanı dolduran on binlerce kadına karşı polis biberı kullandı. Ara sokaklarda toplanan kadınlara plastik mermi ve biber gazı ile yapılan müdahale sürüyor. Feminist Gece Yürüyüşü çağrıcıları ise "Yürüyüşümüzden vazgeçmeye niyetimiz yok" açıklaması yaptı.

Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrı yaptığı 17’nci Feminist Gece Yürüyüşü öncesi kadınların buluşma noktası olan İstiklal Caddesi’nin giriş çıkışları ve ara sokaklar yayalara kapatıldı. Kadınlar, polisin yürüyüşe izin vermemesine "Her sene aynı şey" diyerek tepki gösterdi. Polis barikatının açılmamasını sloganlarla protesto eden kadınlara polis biber gazı sıktı. İstiklal Caddesi'nde toplanan kadınları biber gazı ve plastik mermi kullanarak Sıraselviler yönüne doğru itmeye çalışan polislerin ara sokaklarda toplanan kadınlara plastik mermi ve biber gazlı müdahalesi sürüyor.

"VAZGEÇMEYE HİÇ NİYETİMİZ YOK"

Yürüyüşün engellenmeye çalışılmasına ve kadınlara yönelik gaz saldırısına karşı bir açıklama yapan Feminist Gece Yürüyüşü çağrıcıları “Yürüyüşümüzden vazgeçmeye niyetimiz yok” dedi. Kadınlar açıklamada, “Haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığını, eşitlik talebimizin susturulmaya çalışıldığını, bize itaatin öğütlendiğini görüyoruz. Her gün çeşitli biçimlerde şiddete uğrarken bize, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde evde oturun deniyor! Soruyoruz: Bu toplumun yarısını oluşturan kadınların haklarından rahatsız olan, kadınların sesini kısmaya çalışan devlet kimin devleti? Bu isyandan, eşitlik talebimizden, daha özgür bir hayat tahayyülümüzden, kahkahamızdan, arzularımızdan, varoluşumuzdan, yılların mücadelesiyle kazandığımız haklardan ve 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşümüzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz” dedi.

Öte yandan polisin, köpekleri kullanarak ara sokaklarda slogan atan kadınların üzerine gittiği görüldü.

 

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

 

 

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

 

"dağılın" anonsu yapan polisler, Sıraselviler Caddesi'nde toplanların dağılmadığı taktirde müdahale edeceğini duyurdu. Anonsun ardından 2 TOMA Sıraselviler'e yönlendirildi.

Alandan görüntüler:

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Haber görseli][Haber görseli][Haber görseli] 

 

 

 
 
 
8.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz