Petrol Yükselişe Devam Eder Mi?

Petrol Yükselişe Devam Eder Mi?

Petrol Yükselişe Devam Eder Mi?

Geçtiğimiz ay Cezayir'de gerçekleşen gayri resmi OPEC toplantısında beklentiler çok az da olsa ileriye yönelik üretimin dondurulabileceği konusunda bir konsensüs oluşması yönündeydi. Ancak toplantıdan çok sürpriz şekilde üretimde günde yaklaşık 1 milyon varil kesintiye gitme kararı çıktı.

 

Bu gelişme ile arz-talep dengesinin sağlanmaya başlayacağı beklentileri tabi ki petrol fiyatlarında yükselişe destek olurken ham petrol yeniden 50 dolar üzerine yükseldi. Zaman zaman İran'ın üretimde gaza basmaya devam edeceği haberleri ile petrol üzerinde baskı oluşsa da pozitif görünüm devam ediyor.

 

Forex piyasalarında işlem yapan yatırımcıların odak noktasında olan petrolde yükselişin sürmesi halinde 51.50, 54 ve 56 dolar seviyeleri önemli dirençler olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 49 ve 47.50 dolar seviyelerinin destek olarak çalışması muhtemel gözüküyor. Yalnız şunu da belirtelim : Üretimi azaltma kararı henüz kesinleşmiş değil, yani bir sonraki OPEC toplantısına kadar ülkeler arasında anlaşmazlık çıkması petrol fiyatları üzerinde çok büyük baskı oluşturabilir.

19.10.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz