Gaziantep'te Süperpak'ta patrondan grev kırıcılığı İddiası

Gaziantep'te Süperpak'ta patrondan grev kırıcılığı İddiası

grev tam katılımla devam ederken Gaziantep'teki fabrikadaki grev kırıcı hamleleri etkili oldu ve üretim başladı.

Grevin devam ettiği Süperpak'ta patron grev kırıcı nitelikte adım attı. Torbalı'daki fabrikasında kesim ve katlama makinesi ve ekipmanları üretimin başladığı Antep'teki fabrikasına götürüldü. Yöneticiler, bakım ve onarım için götürüldüğünü iddia etti. İşçiler ise yapılanın suç olduğunu belirtti ve kararlılıklarını vurguladı.

Avusturya merkezli Mayr-Melnhof Packaging Şirketine ait MM Süperpak Ambalaj Şirketi'ne ait fabrikalarda örgütlü Türk İş'e bağlı Selülöz İş ile şirket yönetimi arasında anlaşmazlıktan dolayı 20 Haziran'da başlayan grev 5. ayına yaklaşırken, şirket grevi kırmak çaba göstermeye devam ediyor. Şirketin İzmir ve Karaman'daki fabrikalarında grev tam katılımla devam ederken Gaziantep'teki fabrikadaki grev kırıcı hamleleri etkili oldu ve üretim başladı.

Şirket yönetimi, son olarak İzmir Torbalı'daki makineleri parça parça taşımaya başladı. Ayrancılar yolu üzerindeki fabrikaya Antep'ten getirilen tırlara kesim ve katlama makineleri yüklendi. Şirketin, üretim koordinatörü, üretim müdürü, bakım sorumlusu, baskı sorumlusu ve sevkiyat sorumlusunun da bulunduğu taşıma işlemi sırasında Süperpak işçileri jandarmaya bilgi vererek fabrika önüne çağırdı. Jandarmanın tutanağına göre, şirket yöneticileri bakım ve onarım için makinelerin yerinden söküldüğünü söyledi. Jandarma ise hukuka aykırı bir işlem bulamadı.

'ONARIM İDDİASI GERÇEKÇİ DEĞİL'

Evrensel'den Metehan Ud'un haberine göre İşçiler de fotoğraf ve video çekerek ve tutanak tutarak söz konusu işlemi kayıt altına aldı. Sendika taşıma işlemini yargıya taşıyarak tedbir kararı alınması için başvuruda bulunacak. Evrensel'e açıklamada bulunan İşyeri Baştemsilcisi İsmail Güderoğlu, kararlılıkları karşısında patronun grev kırıcılığına soyunduğunu ifade etti.Bakım ve onarım iddialarının gerçekçi olmadığını ve inanmadıklarını dile getiren Güderoğlu "Patron kararlılığımız karşısında hamleler geliştirmeye çalışıyor. 6356 Sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde yaptığımız yasal grevimiz yasaya aykırı bir şekilde etkisizleştirmeye hedefliyorlar ve yapılan suçtur. Taleplerimiz karşılanmadan fabrikaya girmeyeceğiz, geri adım atmayacağız. İlk günkü kararlılığımızı koruyoruz" dedi.

11.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz