Ortalık Karıştı... İYİ Parti Gaziantep'te Neler Oluyor...

Ortalık Karıştı... İYİ Parti Gaziantep'te Neler Oluyor...

Ortalık Karıştı... İYİ Parti Gaziantep'te Neler Oluyor...

İYİ Parti Gaziantep İl ve İlçe Başkanlıklarında kongre depremi yaşanıyor. Geçtiğimiz gün İyi Parti İl Başkanlığı görevine Oğuz Hocaoğlu'nun atanmasının ardından harekete geçen partililer, İl ve İlçe Kongrelerinin tamamlanması ve İl ve İlçe Başkanlıklarına kayyum atanması için dava açtılar.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesinde kurulan İyi Parti'de Gaziantep İl ve ilçe kongreleri seçimlerin yaklaşması nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. 24 Haziran Seçimleri ve 31 Mart Yerel Seçimlerinin tamamlanmasının ardından kongrelerin tamamlanması beklenirken, İyi Parti İl eski Başkanı Serkan Karakuş'un yerine İl Başkanlığı görevine Oğuz Hocaoğlu atandı. İl ve İlçe Kongrelerinin tamamlanmaması ve İl Başkanlığı görevine atama yapılması parti içerisinde tepkilere neden oldu. Parti içerisinde atama kararına tepki gösteren parti üyesi Murat Kanlı, Gaziantep 4.Sulh Hukuk Mahkemesine İyi Parti'ye Kayyum Ataması konusunda dava açtı.

KANLI DAVA AÇTI

Kanlı dava dilekçesinde, "Mensubu olduğum İyi Parti Şehitkamil İlçe Başkanlığı, Gaziantep İl Başkanlığı, İlçe Başkanlıkları 2018 yılı başında kurulmuştur. Siyasi Partiler Kanununa göre kuruluştan itibaren 6 ay içerisinde kongreye gitme zorunluluğu bulunmasına rağmen bugüne kadar kongre yapılmamıştır. Bu süre zarfında İyi Parti Genel Merkezi atama İl Başkanları ile anti demokratik bir şekilde süreci yönetmiştir. Bu uygulama ile bugüne kadar kongreye gitmemiştir ve partinin il ve ilçe yönetimlerini belirlememiştir. Siyasi Partiler Kanununa aykırı hareket edilmektedir. Her atanan il ve ilçe başkanı kongrenin yapılacağını söyleyerek oylama yoluna gitmektedirler. Şu anda yeni atanan İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu'nun Başkanlığı ve yönetimi münfesih durumdadır. Bu durum düzeltilmesi ve halihazırdaki İl ve İlçe Başkanlıklarının yerine mahkememiz tarafından kayyum tayin edilerek bir an önce Genel Kurulun yapılarak yeni yönetimin belirlenmesi için iş bu dava açma zorunluluğum doğmuştur" ifadeleri yer verdi.

 
23.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz