Niçin 25 Kasım...

Niçin 25 Kasım...

Niçin 25 Kasım...

Takvim yaprakları 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde dünyanın öbür ucu Dominik’te üç kadın cesedi bulundu. Dövülmüş, tecavüze uğramış halde uçurumdan atılmışlardı. Azmettiriciler bu vahşetle geride kalanlara bir mesaj vermek istiyordu. Çünkü öldürdükleri, “kadın başlarına” bir diktatöre kök söktürmüşlerdi. Onlar Rafael Leonidas Trujillo Molina diktatörlüğüne karşı mücadele eden Clandestina hareketinin kurucularından Patria, Minerva ve Maria'ydı. Namıdiğer Mirabel Kardeşler. 

Katledilmeleri Diktatör Trujillo’nin 31 yıl süren diktatörlüğünün kanlı sayfalarından sadece biri. İktidarı boyunca 50 bin kişiyi katleden ABD destekli bu kanlı diktatör, ülkedeki şehirlerin ve dağların adını bile kendi adıyla değiştirdi. Hatta İspanyolca maydanoz anlamına gelen perejil kelimesini doğru telaffuz edemeyen Haiti kökenli aileleri öldürttü. Hem de akıllara ziyan yöntemle: Haiti kökenlileri arayan askerler evlerini bastıkları kişilere ellerindeki maydanozu gösterip “Bu ne?” diye soruyordu. 

‘ÜLKENİN EN BÜYÜK İKİ SORUNU KİLİSE VE MİRABEL KARDEŞLERDİR’

Trujillo, bütün diktatörler gibi halka ölüm, baskı, zulüm dayatmış biri. Kendisine karşı çıkanlar ya tutuklanmış ya da faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş. Yetmemiş askeri istihbarat servisine kurdurduğu “40” adlı hapishane sayesinde muhaliflerine işkence yaptırmış, birçoğunu elektrikli sandalyede öldürtmüştür. 

Mirabale kardeşler ve eşleri, Trujillo diktatörlüğüne karşı Clandestina isimli gizli bir örgüt kurdu. Trujillo yönetimine karşı insan hakları ve demokrasi için mücadelede simgeleşen kadınlar diktatörlük tarafından defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Bunlarla yetinmeyen Trujillo bir halk konuşmasında “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel Kardeşlerdir” diyerek Mirabel Kardeşleri hedef gösterdi. Bu konuşmadan sadece 23 gün sonra hapishanedeki eşlerini ziyaretten dönen üç kız kardeş, uçurumdan aşağı atılarak öldürüldü. Tabii ki bu cinayet resmi kayıtlara “trafik kazası” olarak geçti.  

GERİDE KALANLARA MESAJ

Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; o günden sonra üç kız kardeş, “Kelebekler” adıyla anıldı. 1981 yılında Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresinde, Mirabel Kardeşlerin anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edildi. 1999’da ise Birleşmiş Milletler bugünü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti. Bütün diktatörler gibi Trujillo da Mirabel Kardeşleri öldürtürken geride kalanlara korku dolu bir mesaj vermek istedi; ama hesabı tutmadı. Mirabal Kardeşler, kadınların devlet ve erkek şiddetine karşı mücadelelerinde sembol isimler olarak ölümsüzleşirken, Diktatör Trujillo ezmeye çalıştığı halk muhalefi tarafından tarihin kanlı sayfalarına gömüldü. 

Patria Mercedes: Çocuklarımızın, bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz. Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız. Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım; gerekirse hayatımı da.  

Minerva Argentina: Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı; kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü.

Maria Teresa:  Belki de bize en yakın şey ölüm; fakat bu beni korkutmuyor, haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz. 

 

Nazife YAŞAR
İstanbul-Evrensel

 

Bu arada Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için sokaklarda olacak. Tüm kadınlara çağrı yapan kadın örgütleri 25 Kasım’da mücadeleyi yükseltmeye kadınları hayatlarına sahip çıkmaya çağırdı. 

 

İL İL BULUŞMA NOKTALARI

İSTANBUL
25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla gece yürüyüşü
Saat : 18.00
Yer :  Taksim

ANKARA
Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla 
Saat : 15.00
Yer :  Çankaya Belediyesi önü

İZMİR
İzmir Kadın Platformu çağrısıyla
Saat: 15.00 
Yer: Alsancak ÖSYM önü

ADANA
Adana Kadın Platformu çağrısıyla
Saat 18.00
Yer: Atatürk Parkı 

ANTALYA
Antalya Kadın Platformu çağrısıyla 
Saat 16.00
Yer: Cumhuriyet Meydanı

AYDIN 
Aydın Kadın Platformu çağrısıyla 
Saat: 14.00
Yer: Özgecan Parkı

BALIKESİR
Edremit Demokrasi Platformu çağrısıyla
Saat 12.00 
Yer: Altınoluk Meydan

BURSA
Bursa Kadın Platformunun çağrısıyla 
Saat 17.00
Yer: Setbaşı

DİYARBAKIR 
Tevgera Jinên Azad  (TJA) çağrısıyla 
Saat: 11.00 
Yer: Ofis/Sanat Sokağı Başı

EDİRNE
Edirne Kadın Dayanışmasının çağrısıyla 
Saat: 14:00
Yer: Atatürk Anıtı 

ESKİŞEHİR
Eskişehir Demokratik Kadın Platformu çağrısıyla
Saat : 18.00
Yer :  Espark önü

HATAY
Antakya Kadın Dayanışması ve Hatay Kadın Platformu çağrısıyla
Saat : 17.30
Yer :  Köprü başı

KAYSERİ 
Kayseri Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla 
Saat:14:00 
Yer: Cumhuriyet Meydanı Almer önü

KOCAELİ
Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla
Saat: 18.00
Yer: Yenikent Mahallesi Muhtarlık Önü

Kocaeli Kadın Platformu çağrısıyla
Saat : 16.00
Yer :  Belediye İş Hanı Önü 

MERSİN 
Mersin Kadın Platformu çağrısıyla 
Saat 15.00
Yer: Balıkçı Barınağı

MALATYA 
Malatya Demokratik Kadın Platformu çağrısıyla 
Saat: 13.30
Yer: Malatya Öğretmenevi

MUĞLA
Muğla Kadın Platformu çağrısıyla
Saat : 12.30
Yer :  Sınırsızlık Meydanı

SAMSUN 
Samsun Kadın Dayanışması çağrısıyla
Saat: 17.30
Yer: Konak Sineması önü

TRABZON 
Trabzon Kadın Platformu çağrısıyla 
Saat : 16.30
Yer : Uzun sokak Nejla Hanım önü

 ZONGULDAK
Zonguldak Kadın Platformu çağrısıyla 
Saat: 13.30
Yer : İstasyon Caddesi

25.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz