Merkez Gaziantep Yüzlerce Otomobil Çalmışlar

Merkez Gaziantep Yüzlerce Otomobil Çalmışlar

Merkez Gaziantep Yüzlerce Otomobil Çalmışlar

Gaziantep merkezli 5 ilde yapılan operasyon kapsamında 266 parçalanmış ve 39 da parçalanmak üzere olan, toplamda 305 otomobili çaldığından şüphelenilenler yakalanarak gözaltına alındı

Gaziantep Emiyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"Gaziantep İI Emniyet Müdürlüğü  Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği görevlilerimizce,  İlimiz ve çevre illerden çalınan araçların bulunması ve faillerinin yakalanmasına yönelik yaptıkları fiziki, teknik ve istihbarı çalışmalar sonucu, Oto Çalmak, Çalıntı Aracın Üretim Numaralarını Özel Yöntemlerle Değiştirerek Change (Sahtecilik) yapmak, Çalıntı ve Change Aracı Satarak Haksız Kazanç Sağlamak, Dolandırıcılık, Suç Eşyalarını Kabul etmek ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak suçları ile alakalı olarak Gaziantep, Hatay/İskenderun ve Kırıkhan İlçelerinde yapılan eş zamanlı operasyonlarda;Gaziantep İl merkezinde A. G. ve M. Y. K. isimli şüpheli şahıslar, Hatay İlinde C. Ö. ve Ü. S. isimli şüpheli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı.  Yapılan çalışmalar sonucu suç örgütünden elde edilen, 26 adet aracın yapılan kriminal incelemelerinde, 21 adet aracın çalıntı ve change olduğu tespit edildi.Yapılan operasyonlar kapsamında şüphelilere ait ev, işyerleri ve depolarında yapılan aramalarda; çalıntı araçlara ait 7 adet araç beyni, 2 adet araç gösterge paneli, çok sayıda hava yastıkları, araç çalmakta kullanılan kontak anahtarları, anahtar yuvası, kapı kilitleri, çalıntı araçların change yapılması için kullanılan 6 adet araç şasi etiketi, 44 adet change işleminde kullanıma hazır kesilmiş araç şasileri, çeşitli yollarla parçalanmak suretiyle yok edilmiş çalıntı araçlara ait araç 127 adet tescil plakası, 132 adet suça konu çeşitli araçlara ait parçalanarak yok edildiği tespit edilen araç ruhsat belgeleri, 2 adet change edilmek üzere Gürcistan ülkesinden 2016 yılında Ülkemize giriş yapmış ve henüz Ülkemizden çıkış yapmamış İnterpol Dairesi Başkanlığınca da aranan ve change araçlara uyarlanarak kimlikleri değiştirilen araç plakaları ele geçirildi.

 ​

Ayrıca Gaziantep İlinden 16, İstanbul ilinden 13, Mersin ilinden 1 adet, Hatay ilinden 1 adet, farklı İllerden ele geçirilen ve henüz kimlikleri tespit edilememiş el konulmuş vaziyette 8 adet olmak üzere toplamda 39 adet çalıntı ve change araçlar, çok sayıda açık imzalı senetler, araç satış sözleşmeleri, vekâletnameler, dijital materyaller, çok sayıda çalıntı araçlara ait muhtelif araç parçaları ve ruhsatsız tabanca ele geçirilmiştir.Yapılan operasyonlar kapsamında, toplamda 39 adet çalıntı ve change edilmiş araçlar ele geçirilmiş, ayrıca parçalanarak yok edilen araçlara ait plakalar, kesilmiş şasiler ve araç ruhsatları ile birlikte toplamda 266 adet çeşitli araçlara ait olaylar aydınlatılmıştır.Olaylara karıştıkları tespit edilen 4 şüpheli şahıs haklarında yapılan yasal işlemler sonrası adli makamlara sevk edildi.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

www.gaziantephaberler.com

 

8.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz