‘Maraş planlı bir katliamdı’

‘Maraş planlı bir katliamdı’

‘Maraş planlı bir katliamdı’

Maraş katliamının yoğunlaştığı Yörükselim mahallesindeki tanıklığını ağlayarak anlatan Veli Demir, planlı bir şekilde Alevi ile Sünnilerin karşı karşıya getirildiğini söyledi. 

Maraş'ta 19 Aralık 1978 tarihinde başlayan Alevi katliamına yaşadığı Yörükselim mahallesinde tanıklık eden 77 yaşındaki Veli Demir, dün gibi hatırladığı katliamı ağlayarak anlattı. Demir, halkın iftiralarla birbirlerine düşürüldüğünü, olayların doğal bir şeklin aksine planlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi. 
 
'BU BİR OYUN’
 
Olayların ilk önce Çiçek Sineması'nın bombalanması, sonrasında ise Alevi Dedesi ve iki öğretmenin öldürmesiyle devam ettiğini aktaran Demir, büyük olayların 19 Aralık Cumartesi günü başladığını ifade etti. Olaylar başladıktan sonra evden hiç çıkmadıklarını söyleyen Demir, “Çevremizde 3-4 tane komşumuzu öldürdüler. Esnaf bir arkadaşım vardı. ‘Sizin mahallede farklı şeyler dönüyor. Çocukları da al bizim eve gel’ dedi. Ben de biz kimseye hiçbir şekilde karışmadık kimsede bana karışamaz deyip gitmedim onlara. Çok korkmuştuk. Çocuklarıma bu bir oyundur, biz karışmayacağız dedim” ifadelerini kullandı. 
 
MARAŞ ACI ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR
 
Olayların başladığı sırada Maraş Müftüsü'nün "Olaylara katılmayın" çağrısına kimsenin aldırış etmediğini söyleyen Demir,  “Müftü 'olayların sonrasında büyük acılar çekersiniz' demişti. Adamın dediği de çıktı. Maraş büyük acı çekti ve çekmeye de devam ediyor. Yine de insanlar oyuna geldi. Her şeyi birkaç cahil başlattı. Olaylar 'Camiler elden gidiyor' diye başladı; ama camilere hiçbir şekilde saldırı yapılmadı. Bizim mahalledeki Alevi gençler camiye hiçbir saygısızlık yapmadı”diye konuştu. 
 
‘ALEVİ DE SÜNNİ DE BAŞ GÖZ ÜSTÜNE’
 
Hazreti Hüseyin’i sevmeyenin Hazreti Muhammed’i de sevmediğini vurgulayan Demir, “Benim anne tarafım Sünni, baba tarafım ise Alevidir. Her iki tarafta baş göz üstünedir. Mahalledeki komşuluk ilişkisi çok iyiydi. Aleviler de Sünniler de herkese karşı çok saygılı ve hoşgörülüydü. Ben matem orucu da Ramazan orucu da tutuyorum. Çünkü benim Sünni komşum nefsini açlık ile terbiye ederken ben yiyip içemem, hoş olmaz” şeklinde konuştu.
 
 
Mezopotamya Ajansı
19.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz