Lütfiye Aydın ve Sivas Katliamı...

Lütfiye Aydın ve Sivas Katliamı...

Lütfiye Aydın ve Sivas Katliamı..

Prusya Kralı Frederick’in, “Bir ülkede akıl ve san’attan çok maddî servete kıymete verilirse bilinmelidir ki, orada keseler şişer, kafalar boşalır” sözleri oldukça önemlidir…


Dün, ben ilkokula giderken bana “ matematik dersi veren” ünsüz yazar(!) Lütfiye Aydın’la birlikteydik. Yanımızda Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreterliği’nden emekli olan ve kitap yazma çalışmalarını sürdüren Gonca Tokuz hanımefendi de var.


Gaziantepteki belediyeler kitap fuarına Lütfiye Aydın’ı niçin davet etmez?


Sivas’ta yanmasına karşın “ sağ” kurtulduğu için mi?

Bir Soner Yalçın belgeseli olan ve Türkiye’yi ağlatan; 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışma dışı olmasına rağmen jüri tarafından “Toplumsal Vicdan Ödülü”ne layık görülen “ Menekşeden Önce “ filminin öyküsünü yazdığı için mi?

Lütfiye Aydın “ Birecikli Ömer Amca’nın kızıdır. Şimdi Dikili’de yaşıyor. Söz Sivas Katliamı’ndan açılınca, o katliamı Türkülere yansıtan sevgili Edip Akbayram’ı aradım. Birisi yaşadığı ve yandığı katliamı yazarken diğeri onu seslendiriyordu. Yine geldik belediyelere. Konserler verilir Gaziantep’te ama belediyeler yine Gaziantep’in bu “ ustasını” hiç konser vermesi için doğduğu kente çağırmazlar. Acaba Sivas Katliamı’nı türkülere yansıttığı için mi?

Telefonlarımız durmuyor. Bu kes ödüllü Ressam Settar Birecikliğil’ i arıyoruz. Tabii kahkaha tufanı kopuyor.Zira masaya nakletmem için bana şunları söylüyor: Fuat Kanalan hukuk fakültesini kazanınca kendisine soruyorlar “ İlk işin ne olacak” diye. Tabii bu Fuat Kanalan. Bastırıyor espiriyi” Hukukçular Lokaline gidip bir duble rakı içeceğim”


Ardından, Dünyada Dostoveski’yi en iyi bilen birkaç kişiden birisi olan, Gaziantephaberler.com sitemizde yazılarını zevkle okuduğumuz, Odatv.com’un da Ankara Temsilcisi olan Mümtaz İdil’i arıyoruz. Lütfiye Aydın’la Çorum’dan tanışıyorlarmış.


Söz dönüp dolaşıp yine Sivas Katliamı’na geliyor. Lütfiye Aydın “ Çok can acıtıcı bir şey söyleyeyim sana. Devlet, Sivas’ta yananlara, yaralananlara, canlarını yitirenlere tazminat olarak yalnızca 134 lira ödüyor.” Diyor.


Gaziantep’in “ ilk kadın öykücüsü” unvanını elinde bulunduran Lütfiye Aydın Gaziantep’in yüz aklarından birisidir.


Üstelik mahallemizin de en güzel kızıdır.


Atilla Karaduman
Gaziantephaberler.com

2.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz