Leyla Halid HDP Kongresinde : Baskının olduğu yerde direniş mutlaka yükselecektir

Leyla Halid HDP Kongresinde : Baskının olduğu yerde direniş mutlaka yükselecektir

29 Ağustos 1969 günü, FKÖ üyesi Selim ile birlikte, Amerikan TWA uçağını kaçırarak Şam'a indirmişti

HDP kongresine katılan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi Leyla Halid, kongre dolayısıyla alınan yoğun önlemlere dikkat çekerek, aynı görüntüyü Filistin'de de gördüklerini ifade etti. Halid, "Sömürgeciliğin baskının olduğu her yerde direniş mutlaka yükselecektir. Halklar yaşamı ve geleceği yaratırlar" dedi. 

HDP'nin Ankara Arena'da gerçekleştirilen kongresi davetlilerin konuşmaları ile devam ediyor. Konuklar arasında bulunan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi ve Filistin Ulusal Yönetimi üyesi Leyla Halid da, ismi anons edildikten sonra alkışlar arasında kürsüye çıkarak konuşmasını yaptı. 
 
Halid, konuşmasında şunları ifade etti: "Sizlerle göçmen ülkelerinden ve Filistin halkının selamını taşıyarak geldim. Gelirken Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyelerinin zindandaki üyelerinin selamlarını getirdim. Zindanların kimlikleri yoktur, nerede olursa olsun aynıdır. Hepsinin işlevi özgürlük ve demokrasiyi engellemektir. Bunu biz Fransız zindanlarından öğrendik. Bizler sizlerle dayanışma içerisinde bu yeryüzündeki tüm zindanları yıkarak, onların yerlerine kültür merkezleri ve okullar açacağız.
 
TIKLA İZLE
 
 
ANKARA'DA İKİ GÖRÜNTÜ GÖRDÜM 
 
Bugün Ankara’da iki görüntüyü gördüm. Başta sokaklardaki ve bu salonun etrafındaki polis güçlerini gördüm. Aynı manzarayı Filistin’de görüyoruz. Ancak bu salona girdiğimde Türkiye ve Kürdistan halklarını gördüm. Sömürgeciliğin baskının olduğu her yerde direniş mutlaka yükselecektir. Sizler burada direniyorsunuz. Ben Filistin halkı adına işgal toprakları altında direnen Filistin halkı adına büyük saygıyla selamlıyorum. Bizler Efrin’deki savaşa karşı sizlerle sesimizi yükseltiyoruz. Savaşlar her zaman hayatı değil ölümü yaratır. Halklar yaşamı ve geleceği yaratırlar.
 
Selahattin Demirtaş’ın diğer yoldaşlarınızın ve özellikle Gültan Kışanak’ın yargılandığı duyunca sizlerle güçlerimizi birleştirmemizin zamanının geldiğinin altını çiziyorum. Sizden bu kongreden ricada bulunacağım. İsrail'e karşı boykot hareketinin Türkiye’nin genelinde yükseltilmesini istiyorum.”
 
LEYLA HALİD'İN DÜNYADA TANINMASI
 

29 Ağustos 1969 günü, FKÖ üyesi Selim ile birlikte, Amerikan TWA uçağını kaçırarak Şam'a indirdi. Dönemin İsrail Amerikan Büyükelçisi İzak Rabin'in de bulunacağını sandıkları, Roma'dan Tel Aviv'e kalkan uçağa, Arap olmalarından dolayı Tel Aviv yerine Atina aktarmasında, ceplerinde silah ve bombalarla binerek uçuş kabinine girmiş, uçağı doğum yeri olan Filistin'in Hayfa kenti üzerinden Suriye'ye uçurarak, Şam'a iniş yaptırdı.

Uçak yere indikten sonra uçuş ekibi ve yolcuları uçaktan boşalttıktan sonra Boeing 707 uçuş kabinini havaya uçurup Suriyeli yetkililere teslim oldular. 45 gün Suriye'de gözaltında tutulduktan sonra, iki İsrailli pilot karşılığında 31 Filistinli tutuklu ile birlikte serbest bırakıldılar.

11.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz