'Kuyu' Cumartesi Anneleri'ne ithaf edildi

'Kuyu' Cumartesi Anneleri'ne ithaf edildi

Hamburg Kürt Film Festivali'nde büyük ilgi gören belgesel gözaltında öldürülen 7 kişinin hikayesini anlatıyor.

Süheyla Kaplan

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen "Kürt Film Festivali" kapsamında gösterilen, yönetmenliğini Veysi Altay’ın üstlendiği "Kuyu-Bîr" isimli film Cumartesi Anneleri'ne ithaf edildi.

JİTEM tarafından 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde gözaltına alındıktan sonra katledilen ve aralarında çocukların bulunduğu yedi kişinin hikayesini anlatan "Kuyu" Hamburg’da yoğun ilgi gördü.

Film gösterimi sonunda izleyicilerin sorularını yanıtlayan yönetmen Veysi Altay, Cumartesi Anneleri'ne de değindi. Cumartesi Anneleri'nin devletin yaptığı katliamları teşhir ettiğini ifade eden Altay şunları söyledi. Bu belgesel üzerine beş yıl çalıştım. Bölgede faili meçhul cinayetlerin olduğu biliniyordu ancak kemiklerin, cesetlerin kime ait olduğunun bilinmemesi benim belgeselimin ana noktasını oluşturdu. Çocukları, eşleri kayıp olan aileler ile birlikte kimi zaman cesetleri araştırdık. Kemiklerin birçoğu kuyulardan çıktı.

"KAYIP YAKINLARININ DİRENİŞİ BENİ MOTİVE ETTİ"

Kayıp ailelerinin çekimler sırasında kendisini motive ettiğini belirten Altay, "Türkiye’de devlet zihniyeti değişmedi. Değişmeyecek de. Bu ülkede kayıp vakası hep yaşandı. Son iki yılda Türkiye’deki gelişmelere bakmanız yeterli. Ancak Kürt halkından umudumuz var. Tıpkı Cumartesi Anneleri'nin baskılara, zulümlere boyun eğmeyecek kadar umutlu oldukları gibi. Cumartesi Anneleri barışçıl eylemleriyle sessiz bir vicdan oldular" diye konuştu.

"SİYAH KARGA" FİLMİNE YOĞUN ALKIŞ

Festival kapsamında yönetmenliğini ve yapımcılığını Tayfun Aydın’ın üstlendiği, oyuncu kadrosunda Şebnem Hassanisoughi, Aziz Çapkurt, Murat Toprak, Sedat Culum ve Medya İzgi’nin yer aldığı "Siyah Karga" adlı film de yoğun alkış aldı. 

2011’de yaşanan Roboski katliamına ilişkin katırcıların yaşadığı zorluklardan kesitlerin de gösterildiği film, Fransa’da başlayan, Türkiye’de devam eden ve İran’da sonlanan "yurtsuzluk" temasını işliyor. 

KAPANIŞ "RENKSİZ RÜYA" İLE

Festivalin son gününde ise Ankara Uluslararası Film Festivali’nde 6 dalda ödüle layık görülen Renksiz Rüya (Hewno Bereng) adlı film gösterilecek. Yönetmenliğini Mehmet Ali Konar’ın üstlendiği film 90’lı yılların karanlık politik olaylarını 12 yaşındaki bir Kürt çocuğun gözüyle anlatıyor.

4.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz