Krilloil yağının faydaları neler? Omega 3 zararları ve yan etkileri

Krilloil yağının faydaları neler? Omega 3 zararları ve yan etkileri

Çağımızın yoğun temposu nedeniyle sağlıklı ve yeterli beslenme konusunda eksiklikler yaşanmaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesi amaçlı bazı gıdalar kullanılmaktadır.

Bu gıdalardan biri son zamanlarda popülerlik kazanmış olan krill yağıdır. Krill yağı, karidese olan benzerlikleriyle bilinen krill adı verilen deniz canlılarından elde edilen, omega-3 ve fosfolipid açısından zengin bir takviye üründür. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmedikleri için aldığımız besinler aracılığı ile eksikliği karşılanır. Krill yağı, ihtiyaç duyulan omega 3 miktarını diğer omega-3 içeren besinlere kıyasla daha büyük oranda karşılamaktadır. Krill yağının önemli olan bir başka özelliği de suda çözünebilir yapıya sahip olması nedeniyle vücut tarafından kolay emilip, kullanılır olmasıdır.

Krill yağı faydalı mı?

Vücut tarafından kolay emilmesi ile çabuk işlerlik kazanan krill yağının birçok faydası bulunmaktadır. Bağışıklığı güçlendirme, börek işlevleri üzerinde olumlu etki sağlama, hormon dengesini düzenleme, kan şekerini dengeleme gibi özellikleri olduğu bilinen krill yağı, içerdiği yüksek Omega-3 yağ asitleri sayesinde hem bedensel hem de zihinsel büyümeye ve gelişmeye olumlu katkılar sağlamaktadır. Krill yağının bir özelliği de yüksek antioksidan özellik göstermesidir. Kan dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Krill yağının temel özellikleri başlıca şu hastalıkların tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılır:

Tüm bu hastalıklar için doktor kontrolünde ve onayında kullanılması gerektiğini belirtmek isteriz. Krill yağının faydaları üzerine çeşitli araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir. Kesinleştirilmiş olmasa da krill yağının depresyon üzerinde iyileştirici bir etkisinin olduğu da düşünülmektedir. İçerdiği Omega-3 sayesinde zihinsel gelişim üzerinde olumlu etkileri olan krill yağının beyin fonksiyonları üzerinde yarattığı etki ile morali düzelterek antidepresan özellik etkisi yarattığı düşünülebilir. Yapılan araştırmaların henüz yeterli olmaması sebebi ile krill yağının faydaları ile ilgili belli başlı bilgiler bu çerçevededir. Krill yağı balık yağıyla benzerlik göstermektedir. Fakat balık yağından omega3 olarak daha zengindir. Krilloil ve balık yağı zayıflama açısından etkili mi değil mi henüz belli bir sonuç yoktur.

Krill yağı zararlı mı?

Krill yağının herhangi bir zararının ya da yan etkisinin olup olmadığı ile ilgili ise kesinleşmiş bir bilgi bulunmamaktadır. Yapılan gözlemler balık yağı zararları olmadığını göstermektedir. Krill yağı da omega3 özelliği taşıdığından ve balık yağına göre daha sağlıklı olduğundan herhangi bir yan etki ile karşılaşılmamıştır. Kullanımına dair 3 aydan fazla kullanılmaması gerektiği vurgusu yapılırken şu an sadece yetişkinler tarafından kullanılmasının daha uygun olduğu düşünülmektedir. Ayrıca deniz ürünü olan bir canlıdan elde edilen bir yağ olması sebebi ile deniz ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır. Yan etkilerine dair bilgilerin kesin olmaması sebebi ile hamilelik ve emzirme gibi vücudun daha hassas olduğu dönemlerde kullanılmamasının gerektiği vurgulanır. Büyük ölçüde faydası olduğu bilinen krill yağının kullanımının zararlı hale gelmemesi adına doktora danışarak kullanılması daha doğru olacaktır.

17.08.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz