KESK Eşbaşkanı Bozgeyik: OHAL kaldırılana kadar alanlarda olacağız

KESK Eşbaşkanı Bozgeyik: OHAL kaldırılana kadar alanlarda olacağız

KESK Eşbaşkanı Bozgeyik: OHAL kaldırılana kadar alanlarda olacağız

Gaziantep'teki etkin çalışmaları sonucu KESK Eş Genel Başkanı oloan Mehmet Bozgeyik, emek ve meslek örgütleri olarak Türkiye’nin 81 ilinde etkinlik yapacaklarını belirterek, “OHAL kaldırılana kadar alanlarda olacağız” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) “OHAL değil demokrasi istiyoruz” kampanyası ile bir dizi eylem ve etkinlik hazırlığı yapıyor. 
 
Gaziantepli olan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, emek örgütleri olarak yapacakları çalışmalar dair değerlendirmelerde bulundu. Bozgeyik, “Türkiye halklarının geleceğini karanlığa sürükleyen tek adam rejimine karşı toplumun tüm kesimlerini mücadeleye çağırıyoruz” dedi.
 
‘İLK ETKİNLİK ANKARA VE İSTANBUL’DA’
 
İçerisinde tüm demokrasi güçlerinin katılım sağlayacağı  “OHAL değil demokrasi” başlığı ile geniş forumlar düzenleyeceklerini belirten Bozgeyik, eylem ve etkinliklerin başlangıcının Ankara ile İstanbul’da gerçekleştireceklerini söyledi. Bozgeyik, “2 Aralık tarihinde Ankara’da 17 Aralık’ta ise İstanbul’da forumlar yapacağız.  İçerisinde emek ve demokrasi güçlerinin yanı sıra, demokrasi platformları, barış platformları, sağlık platformları ve akademisyenlerin olduğu yoğun çalışmalar yürüteceğiz” diye konuştu.
 
‘HAYIR’ CEPHESİNİ BÜYÜTECEĞİZ’
 
Türkiye’de 16 Nisan referandumu seçimlerinde yüzde 50’nin üzerinde muhalif bir kesimin olduğunu hatırlatan Bozgeyik,  emek örgütleri olarak söz konusu muhalif cephenin daha da büyütme amacında olduklarını dile getirdi.  Bozgeyik, şunları söyledi: “Türkiye 16 Nisan Referandumunda da Saray rejimine karşı, başkanlık rejimine karşı ayrı ayrı olsa da sonuçta bu sisteme karşı tek adam, tek devlet, tek millet ideolojisine karşı ortak bir  ‘Hayır’ kampanyası yürütüldü. O tarihten de bu kampanya çerçevesinde yüzde 50 üzerinden bir Hayır çıkmasına rağmen AKP’nin yargı, yürütme ve yasama da oluşturduğu bu bürokratik yapı, anti demokratik uygulamalar nedeni ile bu Hayır’ı Evet’e çevirdi. Amacımız Referandum döneminde bariz şekilde ortaya çıkan yüzde 50’nin üzerinde ki Hayır cephesini büyütmek.”
 
‘OHAL KOMİSYONU ÇALIŞTIRILMIYOR’ 
 
Bozgeyik, OHAL’in yarattığı birçok mağdur kesimin olduğunu ifade ederek, “OHAL sürecinden de 130 bine yakın kamu çalışanı işten çıkartıldı. Bunların 5 bini KESK üyesiydi. Yani Türkiye’de mağduriyetler artarak devam ediyor. Hiçbir yargılamada olmadan kamu emekçileri sivil ölüme terk edildi. OHAL komisyonu çalıştırılmıyor” diye ekledi.
 
‘DİJİTAL ORTAMDA REFERANDUM YAPACAĞIZ’
 
Emek örgütleri olarak bir başka çalışma biçimlerinin de dijital ortamda referandum çalışması olduğunu belirten Bozgeyik, “OHAL konusunda halkın görüşlerini ve düşüncelerini OHAL’e yaklaşımlarını değerlendiren bir süreci başlatacağız. Türkiye’nin tüm illerinde benzer çalışmalarımız olacaktır” diye konuştu.
 
‘OHAL KALDIRILANA KADAR ALANLARDA OLACAĞIZ’
 
OHAL’in Türkiye halklarına ciddi anlamda zarar verdiğinin vurgulayan Bozgeyik, müdahale edilmediği takdirde belli toplumsal kırılmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Bozgeyik, “OHAL kaldırılana kadar alanlarda olacağız. Eğer tekrar uzatılması halinde programımız revize ederek yeni eylem ve etkinlikler ile bir sonraki sürecin startını yeninden vereceğiz. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü Türkiye’deki tüm kamu emekçilerinin iş güvencesi tehdit altında” diye ifade etti. 
 
Mezopotamya Ajansı
11.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz