Kazakistan Astana Hakkında Bilgiler

Kazakistan Astana Hakkında Bilgiler

Kazakistan Astana Hakkında Bilgiler

Kazakistan’ın başkenti olan Astana, 1997’den beri Akmola, Akmolinsk, Tselinograd ve Aqmola’yı içine alan eski adları, eski başkenti Almatı’nın ardından ikinci büyük şehridir. Kent, Kazak Bozkırı’nın merkezinde ayrı bir yerde olup yasaklı bir kış iklimi yaşamaktadır – Moğolistan’ın Ulaanbataar kentinin arkasında dünyanın en soğuk ikinci santralidir.

1939’da bir il merkezi haline getirilen Nazi Almanyası Sovyetler Birliği’ni istila edince II . Dünya Savaşı’nın başında Stalin’e gönderildikten sonra birçok Rus-Alman öldürüldü. Kentin hemen dışında, Gulag takımadalarındaki en meşhur toplama kamplarından biri olan Stalin’in “halkın düşmanları” olarak nitelendirdiği erkek eşleri için saklı Anavatan Hainleri Eşleri için Akmolinskii Kampı vardı .

Kazakistan petrol zengini, sermaye buradan taşındığından beri şehirde yoğun bir yapı faaliyeti başlattı. Nüfus, sermayenin belirlenmesinden hemen sonraki 14 yılda iki katına çıktı. Ne yazık ki, Kazakistan’ın kentsel alanlarında soygun ve hırsızlık yaygındır; cinayet, intihar ve şiddet suçları artmaktadır. Afganistan’daki uyuşturucu ticareti organize suçu doğurdu. Zimmet, vergi kaçakçılığı ve iktidarın ve imtiyazın kötüye kullanımı saklıdır. Hepsi başarılı bir şehrin ele alınması gereken konular.

Kazakistan dili Astana kelimesi kelimenin tam anlamı ile başkent anlamına gelmektedir. Kazakça ve Rusça’da “As-ta- na “, İngilizce ve diğer birçok dilde telaffuz edilirken, ortak telaffuz “Asta- na ” olarak telaffuz edilir. Haziran 2008’de, cumhurbaşkanı kendisi tarafından reddedilen bir fikir olan cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in onuruna, kentin adını “Nursultan” olarak değiştirmek için bir parlamento önerisi öne sürüldü.

Kazakistan’ı tur fırsatları için için tıklayın

Ülkenin büyük bir bölümünü kaplayan İshim Nehri

Kazakistan’ın kuzey-orta kesiminde bulunan İshim Nehri, ülkenin topraklarının çoğunu kaplayan yassı, yarı çöllü bir bozkır bölgesindedir. Astana’nın yüksekliği deniz seviyesinden 348 metre yüksektedir. Astana, Kazakistan’ın kuzeyindeki geçici alanda ve son derece ince yerleşmiş ulusal bir merkez olan geniş bir bozkır manzarasında. Eski ilçe nehrin kuzeyinde, yeni ilçeler ise İshim’in güneyinde yer alır.

İklimsel olarak Astana, dünyadaki en soğuk ikinci şehridir ( Moğolistan’ın Ulaanbataar’ın arkasında). Şehrin her yıl yaklaşık altı ay dondurması biliniyor. Kurak kent, soğuk kışları ve ılıman sıcak yazları olan bir karasal iklime sahiptir. Ocak, ortalama sıcaklığı 3.2 ° F (-16 ° C) olan en soğuk ay, Temmuz ise ortalama sıcaklığı 68 ° F (20 ° C) olan en sıcak ay. Yıllık yağış miktarı 18.9 inç (32.7mm) ‘dir.

Astana‘yı doğu-batı yönünde geçen demiryolu hattının kuzeyinde, sanayi ve yoksul konut alanları var. Demiryolu hattı ve nehir Ishim arasında, 2008 yılında yoğun yapı faaliyeti devam eden şehir merkezi bulunuyor. Şehrin merkezinde bulunan Cumhuriyet Caddesi çok sayıda mağaza, kahvehane, restoran, diskotek ve bazı kumarhanelere sahiptir. Batıya ve doğuya parkları olan yerleşim alanları daha yüksektir. Yeni bir hükümet idaresi bölgesi, Ishim’in güneyindedir. Kentin arazi alanı 2008’de toplam 274.2 mil kare (710.2 kilometre kare) olmuştur.

 

15.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Ben özellikle gezip görmenizi tavsiye ederim. Güzel bir şehir güzel bir ülke 05392789283 Biraz kışlıklarla gitmenizde fayda var. En fazla 10-15 derece yi gördüm.
Zahit günay17 Ağu 2019 15:08:55