Kavala İçin Verilen Gözaltı Kararı İçin Ne dediler

Kavala İçin Verilen Gözaltı Kararı İçin Ne dediler

İşte o tepkiler

Gezi davası kapsamında 840 gündür tutuklu olan Osman Kavala için bugünkü beraat ve tahliye kararı sonrası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasını gerekçe göstererek aldığı gözaltı kararı çok sayıda kişinin tepkisine neden oldu.

Yapılan açıklama ve paylaşımlardan bazıları şöyle:

HDP İstanbul Milletvekili - gazeteci Ahmet Şık
“Osman Bey bu devletin, bu davanın, iktidarın özellikle Batı'yla kurduğu ilişkiler konusunda Erdoğan açısından kıymetli bir rehineydi. Beraat kararı kesinleşmiş olsaydı, 'Erdoğan rejiminin hangi fidyenin karşılığında bu kararı aldırttığını' sormamız gerekiyordu. Karar açıklandığından beri bunu soruyordum, yanıtım yoktu.

“Ama Erdoğan’a rağmen verilmemiş olan beraat kararı, yargıdaki Pelikan örgütü diye tanımlanan örgüte rağmen verilmiş bu karardan şimdilik cayılmış görülüyor. Bu yargı üzerinden iktidar üzerindeki çatlağın ve çatışmanın büyüklüğüne dair de iyi bir emare.

“Her şeye rağmen bu gidişatın iktidar için iyi olmadığı kanaatinde kalmaya devam edeceğim. Kimse enseyi karartmasın, artık bu mafya rejimi 2020’yi bitiremeyecek."

* Şık, T24'ten Adil Ergin Bağcı'ya konuştu

Gezi davası sanıklarından Mücella Yapıcı
“Yine ve yeniden bir hukuk garabeti...Önce hiç alakasız ve hukuksuz bir şekilde Gezi'ye bağladınız...Şimdi 15 Temmuz... Kim inanacak? Yeni Papuç kim acaba? Yazık bu ülkeye...”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu
“Osman Kavala için alınan gözaltı kararı adaletin olmadığının bildiğimiz ispatı oldu. Yazıklar olsun, bu ülkeyi bu kadar karartmayın!”

Gazeteci Banu Güven
"Osman Kavala'nın darbe iddiasından tutukluluğu, iddianame hazırlanmadığı için daha önce düşmüştü. Böyle biliyorum. İkinci kez tutuklayamamaları gerekir, ama artık her şey beklenir. Rezillik, başka bir şey değil."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel
“Osman Kavala ‘üst’ kararı, Erdoğan’ın yargıyı hükümsüz kılmak için talimatla karar yazdıracak kadar meseleyi kan davasına dönüştürdüğünün ispatıdır. Kavala er ya da geç serbest kalacak, Gezi'deki ölümlere neden olanlar, yargıya talimat verenler er ya da geç yargılanacaktır.

AP eski Türkiye Raportörü Kati Piri
“İnanılmaz… Osman Kavala için böylesi çıldırmış ve acımasız durum için söyleyecek söz yok.”

Gazeteci Kemal Göktaş
“Osman Kavala’nın gizli bir ordusu olmalı. Beraat ettiği Gezi davasında da şimdi gözaltına alınacağı 15 Temmuz soruşturmasında da anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüsle suçlanıyor. Ama ne hikmetse adım adım onu takip eden devlet bir sapan bile bulamıyor.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu
“Hukuksuzluğunuzda boğulacaksınız! Bir kişiye yapılmış haksızlık, tüm topluma yapılmış sayılır”

Hukukçu Kerem Altıparmak
“#GeziDarbesi hashtaginin altına bakınca yeniden gözaltı kararının arkasındaki asıl nedeni görebiliyorsunuz. Neredeyse tüm AKP’li belediye başkanları bu başlığın altına tweet atmış. Belli ki yükseklerden gelen bir karar var.”

Hukukçu Yaman Akdeniz
“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Atilla Taş ve Murat Aksoy'a yaptığını şimdi de Osman Kavala'ya yapıyor ve tahliye edilmeden tekrardan gözaltına alacaklar. AİHM baskısından da böylece kurtulmuş olacaklar. Tahliye eden yargı da bağımsız, gözaltını veren de..”

Şarkıcı Atilla Taş
“Biz de tahliye olduğumuzda cezaevinden hem de otomatik silahlarla yeniden gözaltına alınmıştık! ‘Kendimi hapishanede bile tutuklatmayı başardım’; 2 tane ağırlaştırılmış müebbet istediklerinde de; ‘birini paket yapın, birini burada yiyeceğim!’ demiştim.

İHD Eş Başkanı Eren Keskin
“Eğer, bir ‘hukuk devleti‘inden söz etmiyorsak, hiç bir şey şaşırtmıyor. #OsmanKavala”

Gazeteci Timur Soykan
“Osman Kavala'nın beraatinden hemen sonra verilen gözaltı kararının tek anlamı var: Türkiye yargısında Fetullahçı çeteden sonra yeni çete oluştu. 'İstanbul Grubu' adlı bu çete, AKP içindeki bir kanata direniyor. Yargı bağımsızlığı yok, bağımsız olamayan yargının çöküşü var.” (EKN)

BİANET

18.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz