"Karayalçın'a danışman oldum; Ankara'ya geldim, belâmı buldum"

"Karayalçın'a danışman oldum; Ankara'ya geldim, belâmı buldum"

Gaziantep’teki evini ve ailesini Ankara’ya taşıyan Mahzuni, aylarca belediyeden arayan olmayınca telefona sarılır, ama ulaşamaz başkana.

Murat Karayalçın Ankara Belediye başkanıyken Âşık Mahsuni Şerif'i kültür danışmanı yapmış ama ne yüzünü görmüş ne de tanışmış. Üstelik bir de mevsimlik işçi olarak göstermiş ve telefonlarına cevap vermemiş.

Âşık Mahzuni'nin danışmanlık macerasını, Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, bugünki yazısında anlattı. Eyüboğlu'nun kaynağı, Âşık Mahzuni'nin hayatını anlatan "Devr-i Mahzuni" kitabı.


Eyüboğlu'nun, Âşık Mahzuni hakkındaki yazısının danışmanlık bölümü şöyle:

"Danışılmayan danışman

Başından üç evlilik geçen, Yılmaz Güney’in hapishane, Âşık Veysel’in, Neşet Ertaş’ın saz arkadaşı ozanın yolu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’yken Murat Karayalçın’la bile kesişmiş.  

Karayalçın onu “Kültür danışmanı” yapınca Gaziantep’teki evini ve ailesini Ankara’ya taşıyan Mahzuni, aylarca belediyeden arayan olmayınca telefona sarılır, ama ulaşamaz başkana.  

Aylar sonra gazetede, “Âşık Mahzuni, belediyede mevsimlik işçi oldu” haberini okuyunca kaynar sular dökülür ozanın başına. Önce istifasını yazar, sonra dert ortağı sazını alır eline ve başlar söylemeye: 

“Bakın şu başıma gelen işlere / Ben Karayalçın’a danışman oldum / Ne yüzümü gördü ne de tanıştı / Geldim Ankara’ya buldum belamı.”"

 En Politik

27.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz