Kadınlar Sokakta. Polis Müdahale Etti. Gözaltılar Var

Kadınlar Sokakta. Polis Müdahale Etti. Gözaltılar Var

SOKAKTAN FOTOĞRAFLAR

İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik saldırılara karşı İzmir'de yapılması planlanan yürüyüşe müdahale eden polis, 16 kadını gözaltına aldı.  Diğer kadınlar için gözaltıların serbest bırakılması için oturma eylemine başladı. 

Kadınlar bu akşam İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde sokağa çıktı.

“Omuz ver kadınlar yaşasın” sloganıyla eylem yapan kadınlar, “Kadınlar Bu Düzene Sığmaz”, “Omuz Ver Kadına Yönelik Şiddet Son Bulsun”, “Kadınlar Değil Failleri Yargılayın” pankartları taşıyarak kadın cinayetlerine karşı basın açıklaması yaptı.

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı Türkiye’nin dört yanında bir araya gelerek “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” dedi.

Türkiye’nin pek çok kentinde eşzamanlı eylemler düzenleyen kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

Öte yandan Türkiye Komünist Partisi (TKP) de son dönemde artan kadın cinayetlerine tepki göstererek “Omuz Ver Kadınlar Yaşasın” sloganıyla Ankara’daki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı anıt çevresinde bir araya gelen TKP’liler sloganlar eşliğinde buradan parti binasına yürüdü.

“Kadınlar Bu Düzene Sığmaz”, “Omuz Ver Kadına Yönelik Şiddet Son Bulsun”, “Kadınlar Değil Failleri Yargılayın”, “Şiddeti Teşvik Edenler Cinayetlerin Suç Ortağıdır” pankartları taşıyan TKP’liler “Emekçiyiz, haklıyız yobazlara karşıyız”, “Kadın düşmanı yobaz AKP” sloganlarını attı.

“Kadın düşmanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize suç haline getirilirken AKP neredeydi?” ifadelerine yer verilen açıklamada, kadınların yaşadığı sorunların çok boyutlu olduğu ifade edilerek, “Bu düzen kadın cinayetlerini önleyemez, eşitsizliklere son verilemez. Ancak bu düzeni toptan yıkmakla mücadele edilebilir. Her türlü tehdit ve güvencesizlikten uzak bir ülkede yaşamak için omuz verin demek için bir araya geldik. Omuz verin kadınlar yaşasın. Omuz verin sosyalist bir ülke kuralım” denildi.

İZMİR’DE KADINLARA MÜDAHALE: GÖZALTILAR VAR

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yönündeki tartışmalara karşı kadınlar İzmir Alsancak'ta yürüyüş yapmak istedi. Kadınlara polis müdahale etti, 16 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kadınların isimleri ise şöyle:

“Nihal Yılmazarslan, Nilgün Yılmazarslan, Tuğba Aratıcı, Alican Kelek, Melodi Zengin, Pınar Usta,Gözde Ece Yüksek, Evrim Çakır, Ebru Akeloğlu, Didar Gül, Zehra Hekimoğlu, Eylem Tunalı, Gizem Coşkun, Deniz Cesurer, Melda Barutçu, Cansu Ekmen.”

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin, "Nasıl usulünü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır" sözleriyle tartışmalar başlamıştı.

İŞTE EYLEM FOTOĞRAFLARI

 

 

5.08.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz