İzmir'de Gözaltı 28 kişiye ulaştı.İşte İsimleri

İzmir'de Gözaltı 28 kişiye ulaştı.İşte İsimleri

İzmir'de Gözaltı 28 kişiye ulaştı.İşte İsimleri

İzmir merkezli birçok kentte yapılan operasyona tepki gösteren HDP’li Müslüm Doğan, "Halkımıza ve bileşenlerimize bir operasyon yaparak korku yaymak istiyorlar. Ancak başarılı olamayacaklar" dedi. İzmir'de gözaltı sayısı 28 e ulaştı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında sabah saatlerinde İzmir, Ankara, İstanbul ve Balıkesir’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Aralarında sendikacılar, ekolojistler, Barış Anneleri ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 
 
Ev baskınlarında kitap ve elektronik eşyalara el konuldu. Operasyonun İzmir’de 2014 yılında düzenlenen bir etkinliğe dair başlatılan soruşturma kapsamında yapıldığı öğrenilirken gözaltına alınanların ise “örgüt üyeliği” ile suçlandığı belirtildi. 
 
GÖZALTI SAYISI ARTIYOR
 
İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan 28 kişinin isimleri şöyle: İzmir Kent Konseyi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, HDK Ekoloji Meclisi üyesi Erol Akcan, İzmir Barış Anneleri Meclisi üyeleri Behiye Yalçın, Hanife Polat ve Melahat Kuş, HDP İzmir İl yöneticisi Mahsun Koç, HDP Bayraklı İlçe Eşbaşkanı İsmet Akbulak, HDP Buca İlçe Yöneticisi Teyfik Boğa Kaplan, YAK-DER üyesi Kerem Ay, İzmir Din Adamları Derneği üyesi Ferzende Deniz, DBP İl Yöneticisi Haydar Tekin ile üyeleri Dilek Bakış, Atiye Şahin, Ali İhsan Toprak, Bışar Arı, Mehmet Akdoğan, Çetin Çavdarcı, SYKP Genel Merkez Yöneticisi Cavit Uğur ve HDP’liler Nuri Çiftçi, Mehmet Halil Akgül, Melahat Küçük, Dünyamali Ariç, Menderes Koçak, İlhan Güçlü, Mehmet Öztürk, Fuat Gün, Rukiye Yılmaz ve Ahmet Yavuz. 
 
Balıkesir’de gözaltına alınan yurttaşın ismi öğrenilemezken, İstanbul’da Yıldız Çelik ve Ankara’da ise gözaltına alınan KESK MYK üyesi Elif Çuhadar’ın da soruşturma kapsamında İzmir’e getirileceği öğrenildi. Soruşturma kapsamında başka isimler hakkında da gözaltı kararı olduğu öğrenildi. 
 
'BU SAÇMALIĞA BİR AN ÖNCE SON VERİLMELİ'
 
Gözaltılara ilişkin partisinin il binasında açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, operasyonların Efrin saldırısı ile ilişkili olduğunu belirtti. Tarihte görülmemiş bir saldırganlıkla karşı karşıya olduklarını dile getiren Doğan, Efrin saldırılarını "işgal girişimi" şeklinde yorumlayarak, saldırıyla AKP'nin iç kamuoyunda yaşadığı sıkışmışlıktan kurtulmaya çalıştığını ifade etti. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Efrin saldırılarına dair yapılan açıklamada, “Onlar orada, biz burada cihada devam ediyoruz” sözlerini hatırlatan Doğan, “Neyin cihadı? Halkları birbirine kırdırma cihadı mı?” diye sordu. Yaşananları saçmalık olarak değerlendiren Doğan, "Bu saçmalığa bir an önce son verilmelidir" dedi.  
 
'KONGRE ENGELLENMEK İSTENİYOR’ 
 
Doğan, yapılan gözaltı operasyonlarının da kabul edilemez olduğuna vurgu yaparak, 2014 yılında başlatılan bir soruşturmanın Efrin gündemine ve HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştireceği büyük kongresi öncesine denk getirilmesinin bir kurgu olduğunu söyledi. Operasyonla birlikte kongrenin engellenmek istendiğine dikkat çeken Doğan, "Halkımıza ve bileşenlerimize bir operasyon yaparak, korku yaymak istiyorlar. Ancak başarılı olamayacaklar. Bu tür saldırılardan bir an önce vazgeçmelerini bekliyoruz" diye konuştu.  
MA
6.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz