İşte  Son Ankete Göre Gaziantep'te C.Başkanı ile Milletvekilliği oy Oranı.

İşte Son Ankete Göre Gaziantep'te C.Başkanı ile Milletvekilliği oy Oranı.

12 mahallede yapılan anket sonucuna göre, hangi parti kaç milletvekili çıkartıyor

24 Haziran seçimleri için yaptığımız anket sonuçları, Gaziantep’te çok ciddi bir değişim olmayacağını ortaya koyuyor. 12 mahallede 1.500 kişi ile yaptığımız anket sonucuna göre, Gaziantep’te yine birinci Ak Parti olacak. Ancak Ak Parti’nin oylarında 10-11 puanlık bir düşüş olması bekleniyor.

24 Haziran seçimlerine 10 gün kala tamamladığımız ankete göre, bugün seçim olsa Ak Parti Gaziantep’te yüzde 49-52 bandında bir oy oranına ulaşacak gibi görünüyor. Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde Gaziantep’te yüzde 61,6 oy oranı ile 8 milletvekili çıkarmıştı.

1 Kasım seçimlerinde yüzde 16,3 ile iki milletvekili çıkaran CHP, ise bir miktar oylarını arttıracak gibi görünüyor. CHP’nin Gaziantep’te yüzde 17-19 bandından bir oy oranına ulaşması bekleniyor.

MHP’DE CİDDİ DÜŞÜŞ

24 Haziran seçimlerinde oy oranında en ciddi düşüşün MHP’de olması bekleniyor. Cumhur İttifakı ile seçimlere giren MHP’nin 1 Kasım’da yüzde 9,6 olan oy oranının, bugün seçim yapılması halinde yüzde 3-4 bandında gerçekleşme ihtimali görünüyor.

HDP’nin oylarında ise Gaziantep’te ciddi bir değişim olmasa da, 7 Haziran seçimlerindeki oy oranına ulaşması bekleniyor. HDP’nin Gaziantep’te yüzde 14-16 civarında oy alması bekleniyor.

İYİ PARTİ HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

İlk defa seçimlere girecek olan İyi Parti ise, baskın seçimlere hazırlıksız yakalanmış görünüyor. Ülke genelinde süren Meral Akşener rüzgarı, Gaziantep’te istenilen seviyeye ulaşmamış görünüyor. İyi Parti’nin Gaziantep’te yüzde 7-9 oranında oy alması bekleniyor. Millet İttifakı’nda yer alan bir diğer parti Saadet Partisi’nin ise yüzde 1-2 civarında oy alması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA BİR-İKİ PUAN OYNUYOR

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise milletvekili seçimlerine göre birkaç puanlık oynama olduğu görülüyor. R.Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce’nin oy oranlarının partilerinin üzerinde seyrettiği dikkat çekerken, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş partileri ile aynı oy oranında olması bekleniyor.

(S.ÖZTÜRK)

12.06.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz