İşte izlenme rekoru kıran Zümra Zülal Çalış'tan " Hastane önünde incir ağacı"

İşte izlenme rekoru kıran Zümra Zülal Çalış'tan " Hastane önünde incir ağacı"

Hem ağlattı, hem sevindirdi. Serebral Palsili olarak dünyaya gelen Zümre Zülal'ı TIKLA DİNLE

Adapazarı'nda doğum sırasında beyin felci geçirdiği için Serebral Palsili olarak dünyaya gelen Zümra Zülal Çalış, yaşadığı birçok zorluğa rağmen müziğe olan tutkusunu okul korosunda sürdürüyor. Öğretmenlerinin de desteğiyle müziğe ilgisini eserleri seslendirerek ifade etmede yol kateden Çalış, okul gösterisinde “Hastane Önünde İncir Ağacı” türküsünü söylediği ve izleyenlerin takdiri topladı.

Zülal'in okuduğu türkü sosyal medyada izlenme rekoru kırıyor

Adapazarı Arif Nihat Asya okulu Müzik öğretmeni  Recai Hurma 'da alkışı fazlasıyla hak etti.

BÖYLE GÜZELSİN BE SEVGİLİ ÜLKEM

TIKLA İZLE

 

PEKİ NEDİR BU HASTALIK 

Peki bebeklerin gelişimini etkileyen 'Serebral Palsi' hastalığı nedir? İşte cevabı...

Serebral Palsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan ve vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Serebral palsi kas hareketlerini etkilemekle birlikte kaslardaki ya da sinirlerdeki bir problemden kaynaklanmaz. Beynin, kas hareketlerini kontrol eden bölgelerinde söz konusu olan anormalliklerden kaynaklanır. Serebral palsi görülen çocukların çoğunluğu bu bozuklukla doğar, ancak bozukluk aylar ya da yıllarca tespit edilemeyebilir.

Serebral palsinin belirtileri (semptomları) nelerdir?

Serebral palsinin (SP) ilk belirtileri genellikle çocuk 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. En yaygın olanları istemli hareketler sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi); kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite); tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme; ayak uçlarında yürüme, eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürüme; aşırı katı ya da aşırı gevşek kas tonusudur.

Çocukların küçük bir bölümünde serebral palsi, yaşamın ilk birkaç ayında ya da yılında meydana gelen beyin hasarı, bakteriyel menenjit veya viral ensefalit gibi beyin infeksiyonları ya da trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucu ortaya çıkar. 

23.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz