IŞİD'in Gaziantep'te Sattığı tarihi Eserler TBMM  Gündeminde

IŞİD'in Gaziantep'te Sattığı tarihi Eserler TBMM Gündeminde

IŞİD'in Gaziantep'te Sattığı tarihi Eserler TBMM Gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, tarihi eserlerin satışının yapıldığı söylenen Gaziantep'te herhangi bir denetleme yapılıp yapılmadığını sordu.

 

Sputnikin haberine göre; Cihaner, Ala'nın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Çurkin'in yaptığı açıklamaları hatırlatılarak şöyle denildi:

"Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin'in yaptığı açıklama üzerine yapılan haberlerde, Gaziantep'in cihatçı terör örgütü IŞİD'ın Suriye'den çaldığı tarihi eserlerin satış merkezine dönüştüğü belirtildi. IŞİD gibi ülkemizi cehenneme çeviren bir örgütün yasadışı tarihi eser ticaretinden yıllık 150- 200 milyon dolar kazandığı ifade ediliyor. Bu ticaretin ise Türkiye üzerinden yapıldığı tespit edildiği söyleniyor. Gaziantep'in ise kültür miraslarının yasadışı olarak satıldığı en büyük merkez haline geldiği iddia ediliyor. Çalınan eserler bu şehirde yasadışı biçimde açık artırmaya çıkarılıyor, antika dükkânları ağı üzerinden ve Bakırcılar Çarşısı'nda (Şekeroğlu Mah. Eski Saray Cad.) satıldığı belirtiliyor. Sınırda da bu satışların sürdüğü ifade edilirken Rus diplomat bu ticaretin yapılmasında yardımcı olan nakliyat şirketlerinin isimlerini de açıkladı."

GAZİANTEP'TE HERHANGİ BİR DENETLEME YAPILDI MI?

CHP İstanbul Milletvekili Cihaner, önergesinde bu bilgiler ışığında Ala'dan şu sorularına yanıt istedi:

"- Gaziantep'te tarihi eserlerin satışı yapıldığı söylenen Bakırcılar Çarşısı'na herhangi bir denetleme yapılmış mıdır?

— Yasadışı tarihi eser kaçakçılığı yapılmasında adı geçen Şenocak Nakliyat, Devran Nakliyat, Karahan Nakliyat ve Egemen Nakliyat gibi Türk nakliyat şirketleri hakkında bir araştırma ve soruşturma başlatılmış mıdır?

— Gaziantep'ten bu eserlerin İzmir, Mersin ve Antalya'ya ulaştırıldığı ve buradan uluslararası suç örgütlerinin eline geçtiği tahmin ediliyor. Bu eserlerin satışının engellenmesi için bu illerde bir soruşturma yürütülmüş müdür?

— Sahte belgeler düzenleyen yabancı suç örgütlerine engel olmak için nasıl bir denetim ve takip yapılacaktır?

— Bugüne kadar Türkiye'de ticareti yapılan tarihi eser ele geçirilmiş midir? Geçirildiyse geri iade edilmiş midir? Nasıl bir uygulama yapılmaktadır?"


 

 

11.04.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz