Hedefteki 5'li

Hedefteki 5'li

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Selma Irmak’ın da tutuklanabileceği yorumlarına neden oluyor. Demirtaş için 83, Yüksekdağ için 21 fezleke bulunuyor.

Dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından HDP’de özellikle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) dolayısıyla TBMM’ye Şubat 2016 tarihinde hazırlanan fezleke üzerinde ciddi bir yargı sürecinin işletilebileceği dile getiriliyor.

Dokunulmazlık tartışmasının başlamasının ardından TBMM’ye gönderilen en kapsamlı fezlekelerden birini oluşturan DTK fezlekesinin özeti 83 sayfadan oluşurken dosya ekleriyle birlikte 900 sayfayı buluyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede DTK kongresine katılan HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanı sıra HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Selma Irmak hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik etmek, silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamaları yöneltiliyor.

Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Fezlekede söz konusu isimlerin kongre dolayısıyla basına verdikleri demeçler ile kongrede yaptıkları konuşmalar delil olarak yer alıyor. HDP içinde, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’in DTK kongresindeki açıklamaları dolayısıyla tutuklanması, dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından benzer bir sürecin bu konuda fezlekesi bulunan HDP’li milletvekillerinin de tutuklanabileceği endişelerini artırdı.

Önder, hükümetin DTK kongresinden çok rahatsız olduğunu belirterek “Hükümete yakın medyada günlerce 5’imizin fotoğrafı çirkin mizanpajlarla gündemde tutuldu. Yeni dönemde ilk sevk edilen fezlekelerinden birisiydi” değerlendirmesini yaptı. Dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından DTK fezlekesinden yargılama sürecinin başlayabileceğine işaret eden Önder, şunları dile getirdi: “Aslında barış için önemli bir fırsata dönüştürülebilirdi. Hükümet sırf bu yüzden o toplantıyı kriminalize etmeye çalıştı. Herhangi bir hukuk tahsil etmiş savcının bu iddianameyi orada yüksek sesle okuyabilmesi hukuka saygısı olan birisi için dünyanın en zor işi olacaktır.”

10.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
Ne utanmaz adamsın sen soytarı Garaudy. Kürtler kurşuna dizilirken hayatını ve özgürlüğünü ortaya koyup "yapmayın, barış için adım atın" diyenler "satılmış" olacak, ama sen katliamları meşru göstermek,devletin yanına geçip zor zamanda kendini güvenceye almak için uyduruk bir adın arkasına saklanıp bok atacaksın. Senin gibi solcu olacağına, dümdük faşist olsun. Ne olduğunu biliyoruz hiç olmazsa.
Toprak Çetin10 Haz 2016 21:03:06
Yazık. .on kere yuz kere bin kere...yazik..bu figenler, demirtaslar,Süreyya lar...yoldasimizdi hep..ama alet oldular emperyalizmin oyunlarına. .sirf bir kimlik ugruna hemde. .sol kolumuz havada antep mitinglerinde kurtlere ozgurluk diye bagirirken...sonunda soyledigimiz o cumleyi laf olsun diye demisler megerse..NE AMERİKA NE RUSYA BAGIMSIZ DEMOKRATİK TÜRKİYE. ..sadece göstermelik dille soylenmis demekki... gercek solcu saftir..cunku pislik tasimaz aklinda kimseye de kondurnaz..hele hele Yoldaşina...nerden bilecektik gardasim...ertugrul kurkcu nun samanliga saklandigini,yukarda mahirin vucuduna 67 mermi sıkılirken.. nerden bilelim denizi satanlarin celal doganlar olduğunu. ...neler neler...simdi hepsi...birilerine kapaklandi...dillerinden de dusmez..ne deniz ne mahir ne nazim...kalksalar yerlerinden hepsinin yuzune tukurur o gercek yurtseverler
Garaudy 10 Haz 2016 18:54:37