HDP’nin Paradise Belgeleri'nin araştırılması önerisi AKP oylarıyla reddedildi

HDP’nin Paradise Belgeleri'nin araştırılması önerisi AKP oylarıyla reddedildi

Yıldırım araştırılsın demişti

Başbakan Binali Yıldırım'ın 2 oğlunun da adının geçtiği Paradise (Cennet) Belgeleri'nin araştırılmasına ilişkin HDP’nin verdiği önerge AKP'nin oylarıyla Meclis'te reddedildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Danışma Kurulu toplanamadığı için 'Malta Belgeleri adıyla yayımlanan belgelerin işaret ettiği finansal menfaat ilişkilerine yönelik' araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Meclis Genel Kurul gündemine getirdi. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, belgelerde Başbakan Binali Yıldırım'ın çocuklarının, yakınlarının 'vergi cenneti' olarak adlandırılan Malta'da ticari faaliyetlerini sürdürdüğüne yönelik bilgiler olduğunu söyledi.
 
'TÜRKİYE'DE ÖDEYECEKLERİ VERGİ NE KADARDI?'
 
Sancar, "Başbakan Binali Yıldırım'ın çocuklarının Malta'daki yatırımlarla ülkeye verdiği kayıp nedir? Ahlaki davranış mıdır? Türkiye'deki şirketleri üzerinden yapsaydı Türkiye'de ödeyecekleri vergi ne kadardı? Malta'da yaptıkları için kendilerine kalan kazanç ne kadar? O şirketlerin faaliyetlerinin ne kadarı Türkiye ile bağlantılı? Malta'da kurulu şirketler Türkiye'de faaliyet yapıyor mu? Şirketlerinden biri Türkiye'den ihale almış, bu kazanç nereye gidecek, nerede vergilendirilecek?" sorularını yöneltti.
 
KERESTECİOĞLU’NDAN ‘KARA LİSTE’ HATIRLATMASI
 
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da Avrupa Birliği’nin, bazı Avrupalı tanınmış isimlerin de karıştığı bu belgeler üzerine vergi cenneti ülkeleri kara listeye aldığını hatırlatarak “Türkiye de 2006'da bir yasa geçirmişti, bu ülkelere giden gelirlerden yüzde 30 vergi alacağını açıklamıştı. Ama 11 yıldır hâlen liste açıklanmadı. Anlaşılan o ki o yüzde 30 vergiye denk gelen ödenmeyen vergiler çok tatlı geliyor ki bakanlar bir türlü bu listeyi hazırlayamadı. Aylık 2 bin lira maaş alan vatandaştan yüzde 20 vergi alıyorsunuz ancak ülkede eğitime, sağlığa, hizmete harcanacak paralar ise yurt dışına kaçırılıyor.” dedi. 
 
Kerestecioğlu, Başbakan Yıldırım’ın açıklamasını da hatırlatarak şu bilgileri verdi, “Bir de Başbakan şöyle bir açıklama yapmıştı bu skandalla ilgili ‘normal’ demişti ve demişti ki: ‘Ben oğullarıma devletten ihale almayın’ dedim. Şimdi, bu açıklamanın dumanı sönmeden ortaya çıktı ki Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım, daha sekiz ay önce, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden, MTA Turkuaz Araştırma Gemisinin İşletilmesi Hizmet Alımı adlı ihaleyi almış. Hem de Kamu İhale Kurumunun istisna maddesi kapsamında. Şikâyet dahi edemiyorsunuz ihaleyi. İhalenin bedeli ise tam olarak 6 milyon 920 bin dolar. Kamuoyuna duyurulur.”
 
AKP'Lİ ERDİNÇ: ALGI OPERASYONU
 
AKP Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, AKP'nin, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele için yola çıktığını, bugün de aynı kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü savundu. AKP'nin, yatırımları milletin hizmetine sunduğunu, vatandaşların da buna teveccüh gösterdiğini öne süren Erdinç, "Bugün de bu teveccühe karşı bir algı operasyonu oluşturma adına bir grup önerisi verildiğine şahit oluyoruz" dedi.
 
Tüm dünya ile aynı anda yayımlanan Paradise Belgeleri'nin Yıldırım'ın ABD seyahatinden önce gündeme gelmesinin manidar olduğunu iddia eden Erdinç, belgelerin 2008, 2014 ve bu yılın mayısında gündeme gelen belgeler olduğunu, Sancar tarafından yeni gibi sunulmasına şaşırdığını kaydetti.
 
Konuşmalardan sonra HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.
 
YILDIRIM, 'ARAŞTIRILSIN' DEMİŞTİ
 
Başbakan Yıldırım da ABD'ye giderken havalimanında yaptığı açıklamada konunun araştırılmasını istemiş ve şunları söylemişti: “Milletim beni bilir, benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın dokunulmazlığı yok. Buradan davet ediyorum, her türlü soruşturma, gerek mali gerek hukuki yönden yapılabilir. Bunu özellikle de istiyorum. Dolayısıyla hiç kimsenin hiçbir şekilde haksız yere itham edilmesi, yanlış iş yapıyor gibi gösterilmesi kabul edilemez. Biz onurumuzla varız. Ülkemiz, milletimiz için bütün ömrümüzü verdik. Bizim için en büyük servet itibarımızdır, gerisi el kiridir, gelip geçicidir.”
 
Öte yandan CHP de yarın aynı konu hakkında araştırma önergesi verecek.
 
Mezopotamya Ajansı
9.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz