Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler nelerdir?

Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler nelerdir?

Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler nelerdir?

Hazımsızlık, yediklerimizden dolayı rahatsızlık duyar ve midemizi çok doldurduğumuz için çareler aradığımız bir sorundur. Peki hazımsızlığın çaresi var mı? Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler nelerdir? 

Zaman zaman herkes yemeyi fazla kaçırır ve rahatsızlık duyar. Mide şişkinliği büyük bir rahatsızlık verir. Böyle durumlarda çok çeşitli çözüm yolları aranır. Çeşitli bitki çayları, meyveli sodalar ve bazı besinler hazımsızlığa iyi gelir. İşte hazımsızlık için çözüm yolları: 

Limon ve zencefil: Limon ve zencefil hazımsızlık için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Bir bardak ılık su içine biraz zencefil suyu ve limon suyu karıştırılır. Bu karışıma az miktarda bal eklenir ve yemeklerden önce tüketilir. 

Rezene tohumu: Hazımsızlık için etkili çözümlerden biri de rezene tohumudur. Rezene tohumu sadece hazımsızlık ve şişkinliği azaltamaya yardımcı olmaz, aynı zamanda mide bulantısını da yatıştırır. Rezene tohumu çiğ olarak çiğnenebilir. Ayrıca kuru hali kızartılabilir. Ardından ezilerek ince bir toz haline getirilir. Bu toz bir bardak sıcak suya eklenir ve demlenmesi beklenir. Günde 2 kez tüketilebilir.  

Papatya çayı: Papatya çayı da hazımsızlığın giderilmesinde kullanılabilir. Bir fincan papatya çayı mide kaslarını rahatlatır ve gevşetir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi ile mide bulantısı için de kullanılmaktadır. 

Kimyon: Kimyon sindirim fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bir çay kaşığı ince toz kavrulmuş kimyon bir bardak suya ekleyin ve içilir.  Biraz kimyon suda kaynatılarak da çay şeklinde içilebilir.  

Tarçın: Tarçın baharat olarak yemeklerde kullanılabilir. Aynı zamanda hazımsızlığın hafiflemesine yardımcı olur. Hızla şişkinlik ve karın kramplarını rahatlatır. Tarçın, sıcak suya eklenir. Yemeklerden sonra içilir. 

Nane: Nane hazımsızlık ve mide ağrısı için kullanılan en etkili çözümler arasındadır. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kasları rahatlatır ve krampları azaltır. 

Çay Tarifleri

 Akşamları yemeklerden sonra birçok kişi yemeğin üzerine çay demler. İşte yemek üzerine afiyetle içilen bu çay, aslında sindirime de yardımcı olur. Yemekten sonra içilen bir bardak çay yenilen yemeğin sindirimini kolaylaştırır. 

- Rezene çayı mide şişkinliğine ve yenilen besinleri sindirmeye oldukça iyi gelir. Rezene çayı sindirime yardımcı olarak mideyi rahatlatır. 

- Papatya çayı da hazımsızlık için iyi gelen şifalı çaylar arasındadır. Papatya çayı ile sindirim sistemini rahatlatmak mümkündür.

- Papatya ve rezene çayları gibi melisa otunun çayı da oldukça faydalıdır. Akşam yemeklerinden sonra bir fincan melisa çayı içmek sindirimi büyük ölçüde rahatlatmaya yardım eder.

- Kimyon, karabiber gibi baharatlar da aşırı tüketmemek kaydıyla sindirime yardımcı olur. Baharatları fazla tüketmek mideye zarar verebilir. Fakat belli ölçülerde tüketilen karabiber ve kimyon gibi baharatlar rahatlamaya yardım eder. 

- Anason çayı da mide şişkinliğini giderici etki yapar. Ayrıca anason çayının rahatlatıcı ve uyutucu etkileri de vardır. 

- Yemeklerden sonra içilen yeşil çayın da hazımsızlık için büyük faydası vardır. Yeşil çay birçok derdin devası olduğu gibi sindirime de iyi gelen çaylar arasındadır. 

- Bir fincan zencefil çayı da mide şişkinliğine ve hazımsızlığa büyük ölçüde fayda sağlar. Zencefil çayı hazırlayarak midenizi rahatlatabilir ve şişkinlikten kurtulabilirsiniz. 

-Sarı kantaron çayı da özellikle aç karnına içildiği zaman mideyi koruyucu bir etki yapar. Sarı kantaron açken içilirse midede bir tabaka oluşturur ve oluşan bu tabaka sayesinde mide asitli, gazlı, yağlı yada çok sıcak, çok soğuk yiyeceklere karşı korunabilir. 

- Yemeklerden sonra içilen kahveler de hazımsızlık için bire birdir. Kahve mideyi rahatlatır ve kolay bir sindirime olanak verir. 

- Yemeklerin yanında veya yemeklerden sonra yoğurt yiyerek de sindiriminizi rahatlatabilir, hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz. 

-Hazımsızlığa iyi gelen diğer bir bitki kakuledir. Bir fincan kakule çayı yada kakule kahvesi içerek mide şişkinliği ve hazımsızlıktan kurtulmak mümkündür. 

- Acısı bol bir yemek yedikten sonra midenizin rahatsız olacağını düşünüyorsanız 3-5 yaprak taze nane çiğneyin. Naneleri çiğnedikten  sonra bir bardakta su içerseniz, midenizin biraz olsun rahatladığını fark edebilirsiniz. Nane çayı da rahatlamaya yardım eder.

Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Mide yanması, reflü ve hazımsızlık sorunlarında da kullanılmaktadır. Sindirimi teşvik eder ve mideyi rahatlatır. Elma sirkesi su ile karıştırılır ve günde iki kez tüketilir. Bir tatlı kaşığı bal bir bardak suya eklenir. İçerisine biraz da elma sirkesi eklendikten sonra günde 3 kez tüketilir. 

Ananas

Küçük bir bardak ananas suyu her yemekten sonra içildiğinde hazımsızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Ananas içerisinde bulunan bromelain enzimi yatıştırıcı etkisi ile midede asit seviyesini düzenler. 

Karbonat

Karbonat hazımsızlık için en etkili çözümlerden biridir. Midede şişkinlik hissinin azalmasına yardımcı olur. Bir kaşık karbonat yarım bardak su içerisinde karıştırılarak içilir. Mideyi temizlemeye yardımcı olur. 

Limon

 Limon, bulantı ve hazımsızlığın yanı sıra şişkin hissinin azaltılmasında da etkilidir. Bir çay kaşığı limon suyuna biraz nane suyu ve bal karıştırılarak tüketilebilir. 

30.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz